🌎 اگر آمریکا نبود، زبان عربستان فارسی بود

🌎 اگر آمریکا نبود، زبان عربستان فارسی بود

🎲 مصاحبه لیندسی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه سنا با فاکس‌نیوز

◀️ مجری: جلسه توجیهی رئیس سازمان "سی آی ای" در مورد قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری سعودی در استانبول با سناتورها چگونه بود؟

✅ گراهام: این جلسه توجیهی «بهترین» گزارشی بود که تاکنون در مورد دیدگاه محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی در مورد خاشقچی دریافت کردم. ه است. «این عملیات بسیار پیچیده بوده است. فردی که مأمور اجرای آن بوده، مرد دست راست محمد بن سلمان است. برای هیچ‌یک از سناتورهایی که در این جلسه توجیهی حضور داشتند، تردیدی باقی نماند که محمد بن سلمان در قتل آقای خاشقچی دخیل بوده است. فقط همین یک مورد نبوده است. آن‌ها دنبال افراد دیگر هم رفته‌اند. افرادی [به عربستان] بازگردانده شده‌اند. افرادی در کشورهای دیگر گرفته شده و به عربستان سعودی بازگردانده شده‌اند، چراکه منتقد عربستان سعودی بوده‌اند. او در رخدادی که عجیب‌ترین چیزی است که در ۲۰ سال گذشته شاهد بوده‌ایم، نخست‌وزیر لبنان [سعد حریری] را در بازداشت خانگی قرار داد و این موارد همین‌طور ادامه داشته است.»

◀️ مجری: «با ولیعهد سعودی چه خواهید کرد»؟

✅ گراهام: « ما او را شریک جرم قلمداد خواهیم کرد. ما در سنا رأی خواهیم داد و خواهیم گفت که محمد بن سلمان در قتل خاشقجی شریک جرم بوده است. من هرگز از هرگونه فروش مضاعف تسلیحات به عربستان سعودی حمایت نخواهم کرد. محمد بن سلمان توپ مخربی است. فکر می‌کنم او دیوانه است. چه کسی با عقل سلیم فردی را به یک کنسولگری در ترکیه می‌برد و آن‌گونه بی‌رحمانه به کشتن می‌دهد و تصور می‌کند که می تواند قسر در رود. نگرانی من این است که با حکومت این آدم بر عربستان سعودی، او تسلیحاتی را که به عربستان سعودی منتقل می‌کنیم، به روسیه و چین تحویل دهد. تا زمانی که محمد بن سلمان نماینده عربستان سعودی باشد، هر دو حزب کنگره در مورد رابطه با عربستان سعودی رویکردی منفی خواهند داشت. این رابطه، از لحاظ راهبردی بسیار مهم است، اما نه به هر قیمتی.»

◀️ مجری: ولی عربستان سعودی مهمترین شریک آمریکا برای مقابله با ایران است؟

✅ گراهام: «بگذارید این طور بگویم، می‌خواهم خیلی صریح با شما صحبت کنم. اگر [کمک‌های] ایالات متحده نبود، آن‌ها باید ظرف یک هفته در عربستان سعودی فارسی حرف می‌زدند. ارتش آن‌ها عرضه جنگیدن ندارد. آن‌ها ۹ درصد واردات نفت ما را تأمین می‌کنند. نیاز ما به آن‌ها به مراتب کمتر از نیاز آن‌ها به ماست. من این فرض را قبول ندارم، که ما برای محافظت از آمریکا در برابر ایران باید با یک رژیم قاتل و آدم‌کشی مثل بن سلمان رابطه داشته باشیم، برعکس، ما با ارتباط با او به توانایی خود برای اداره آن منطقه آسیب زده‌ایم.»
t.me/EsfandiarKhodaee