‍ کریسمس به مریخ هم رسید‍!

‍ کریسمس به مریخ هم رسید‍!

فضاپیمای "مارس اکسپرس" (Mars Express) آژانس فضایی اروپا یک مجموعه تصاویر باور نکردنی و باشکوه جدید از یک دهانه برخوردی عظیم در مریخ که پوشیده از یخ است را منتشر کرد.

در این تصاویر که توسط مارس اکسپرس ثبت شده، دهانه برخوردی" کارالیوف " (Korolev )که در ۵۰ مایلی (۸۲ کیلومتر) و پایین قسمت شمالی مریخ قرار دارد، قابل مشاهده است.

این دهانه نه با برف بلکه با یخ پوشیده شده است. این دهانه گنبدی شکل فرورفته، یک یخچال طبیعی را تشکیل می‌دهد و به همین دلیل در حدود ۵۲۸ مایل مربع یخ غیر قطبی در مریخ تشکیل شده است.
➖➖➖➖➖➖➖➖➖
مقادیر کوچک یخ و آب در داخل و اطراف لبه دهانه در قالب لایه‌های نازک یخ زدگی وجود دارد.

این حضور همیشگی یخ در این دهانه به دلیل یک پدیده شناخته شده به عنوان "cold trap" است که از کف دهانه آغاز شده و به صورت عمودی تا دو کیلومتری زیر لبه آن قرار دارد.

"cold trap" یک مفهوم در علوم سیاره‌ای است که منطقه‌ای را که به اندازه کافی یخ زده است را توصیف می‌کند. "cold trap"ها می‌توانند بر روی سطوح اجسام بی‌هوازی یا در لایه‌های بالا یک فضای آدیاباتیک وجود داشته باشند.

این تصاویر بی‌نظیر از دهانه برخوردی " کارالیوف " توسط دوربین وضوح بالا "HRSC" مارس اکسپرس ثبت شده است.

نام این دهانه را به افتخار "سرگئی پاولوویچ کارالیوف" (Sergei Korolev) رئیس و مهندس ارشد پروژه‌های فضایی شوروی، کارالیوف نام‌گذاری کرده‌اند. "سرگئی پاولوویچ کارالیوف" را "پدر فناوری فضایی شوروی" نیز می‌خوانند.

مارس اکسپرس

مارس اکسپرس یک مأموریت اکتشاف فضا است که توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) انجام شده‌است. مأموریت مریخ اکسپرس کاوش سیاره مریخ و نخستین تلاش مأموریت سیاره‌ای این آژانس است. واژه "اکسپرس" در اصل اشاره به کارایی و سرعتی دارد که این فضاپیما دارد.

مارس اکسپرس شامل دو بخش است؛ یکی بخش مارس‌اکسپرس مدارگرد و دیگری کاوشگر بیگل ۲؛ کاوشگری که برای انجام پژوهش‌های دگرزیست‌شناسی و ژئوشیمی طراحی شده‌بود. اگر چه کاوشگر در قرارگیری و تکمیل برنامه پس از فرود خود بر سطح مریخ موفق نبود، مدارگرد با موفقیت به انجام اندازه‌گیری‌های علمی از اوایل سال ۲۰۰۴ ادامه می‌دهد که در بر گیرنده: تصویربرداری با وضوح بالا و نقشه‌برداری‌های کانی‌شناسی از سطح مریخ، صدا-رادار گرافی ساختار زیر سطحی تا عمق پرمافروست، تعیین دقیق ترکیب و گردش جوی و بررسی چگونگی تعامل جو با محیط میان‌سیاره‌ای است.

با توجه به بازده‌های ارزشمند علمی و انعطاف‌پذیریِ بسیارِ مقطعیِ مأموریت، برنامه کار مارس اکسپرس تاکنون ۶ بار تمدید شده که آخرین تمدید تا پایان سال ۲۰۲۰ بوده‌است.