🌎روزی که وحشی‌ها مهربان شدند، گراز و پلنگ شدند!

🌎روزی که وحشی ها مهربان شدند، گراز و پلنگ شدند!
@sahatzist
🔸تصور انسان ها به حیات وحش در گذشته ای نه چندان دور بسیار متفاوت با چیزی بوده که امروز بازتاب آن را در کمین های مختلفی چون حمایت از "یوزپلنگ ایرانی" یا "کرگدن آفریقایی" می بینیم. تغییر شکل پلنگ های خونخوار و گرازهای سیاه انیمیشن های قدیمی به عروسک های دوست داشتنی دلیل های غیر زیبایی شناختی نیز دارد.

🔸"طبیعت وحشی" یکی از دیرینه ترین دشمنان انسان بود. بشر همیشه در جنگل های انبوه و مه گرفته آن راه گم می کرد و توسط مارهای غول پیکر گزیده و بلعیده میشده، درنیزارهای بلند توسط پستانداران خونخوار دریده میشده، در تلاق های خوفناک غرق می شده و در مرداب ها و دریاهای سیاه و تاریک توسط آبزیان گوشتخوار به زیر کشیده میشده است.
@sahatzist
🔸اما تا قبل از انقلاب صنعتی لشکریان بشر وسیله لازم برای انتقام گرفتن از این دشمن تاریخی خود یعنی لشگریان طبیعت وحشی را نداشت.
انقلاب صنعتی مثل این بود که در جنگ بین دو لشگر که قبلا با شمشیر می جنگیدند به یکی از آن ها اسلحه های مدرن بدهی. نتیجه کار البته قابل پیش بینی است.

🔸باتلاق ها و مرداب ها خشک شدند، جنگل های انبوه تبدیل به کارگاه های چوب بری شدند و نیزارها با ماشین آلان کشاورزی بدل به زمین های کشاورزی گشتند. هر آنچه "وحشی" قلمداد می شد از شهرها بیرون رفت. روستاها نیز با مزارع پرچین دار و باغ های هرس شده و کودهای شیمیایی خود مرحله ای دیگر از بیرون راندن وحشی ها را پیش بردند تا اینکه در نهایت حیات وحش به نقاطی محدود شد که نیازهای فعلی انسان فعلا صرفه اقتصادی تخریب آن ها را نداشت. اهمیت ذخیره ژنتیکی کره زمین بر سلامت و بقای انسان به اثبات رسید و مشخص شد بدون حیات وحش انسان نیز زنده نخواهد ماند. این جا بود که جنبش های مخالفت با شکار و محافظت از حیت وحش شکل گرفتند، این بار شکارچیان لقب وحشی گرفتند و نه وحشی های قدیم و ...

🔸چند وقت پیش سفری تفریحی به جزیره آشوراده داشتیم و به صورت اتفاقی دو گراز را لب ساحل دیدیم. کودکان همراه ما و همچنین خودما آن قدر از دیدن این گرازها ذوق زده شدیم که تا مدت ها بعد از رفتنشان درباره زیبائی و بی آزاری آن ها صحبت می کردیم!

🔸انمیشین "شکارچی و گراز" که احتمالا نوستالژی بسیاری از دهه شصتی ها نیز هست درباره همین روند تاریخی است. انسان ها غالبا افسوس نبود حیات وحش را می خورند، اما بر سر نعش آن!
ایمان معمار
@sahatzist
ساحت زیست
لینک برشی از انیمیشن "شکارچی و گراز" در یوتیوب
https://www.youtube.com/watch?v=rW2tIJqG-2s