در پست قبل مشخص شد که نقدینگی، بدهی‌ نظام بانکی‌ست که متناظر با اعتبارات اعطا شده، خلق شده

در پست قبل مشخص شد که نقدینگی، بدهی‌ نظام بانکی‌ست که متناظر با اعتبارات اعطا شده، خلق شده

در پست قبل مشخص شد که نقدینگی، بدهی‌ نظام بانکی‌ست که متناظر با اعتبارات اعطا شده، خلق شده. یعنی پولی که دست مردمه، گواهی سرمایه‌گذاری‌هایی‌ست که توسط بانک صورت گرفته. طبیعتا این پول رو نمی‌شه باز سرمایه‌گذاری کرد.

حالا پست اینستاگرامی آقای همتی رو بخونیم:
https://t.me/nezambanki/2757
این پست دو نکته داره.
نکته اول: «بخش عمده‌ای از حجم نقدینگی هم اکنون تبدیل به تسهیلات، اعم از تولیدی یا غیر آن، شده و یا توسط خود بانکها، تبدیل به انواع دیگری از دارائی شده است»
این جمله غلط نیست، اما تبیین آشفته‌ای از مفهوم نقدینگی‌ست چرا که نقدینگی تبدیل به تسهیلات نمی‌شه. نقدینگی بدهی‌ست که به جهت تامین منابع برای تسهیلات منتشر شده. نقدینگی تعهد نظام بانکیه و تسهیلات، دارایی نظام بانکی. تعهد نظام بانکی نسبت به سپرده‌گذارانه، و دارایی‌ نظام بانکی طلبش از سرمایه‌گذارهایی‌ست که تسهیلات گرفته‌اند. با عواید حاصل از سود دارایی‌ها، نظام بانکی سود تعهداتش رو پرداخت می‌کنه. نقدینگی صرفا اون تعهداته، و «تبدیل» شدنی در کار نیست.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

در نکته دوم، آقای همتی نوشته‌اند: «نقدینگی در بخش‌هایی متمرکز می‌شود که بیشترین بازدهی را داشته باشد. لذا برای هدایت نقدینگی به سمت تولید، باید، بازدهی بخش تولید ... افزایش یابد»
این جمله در ظاهر قشنگ اما در معنی کاملا آشفته‌ست.
اولا، بدهی بانکی رو که نمی‌شه به سمت تولید هدایت کرد، اون اعتبار بانکیه که می‌شه به سمت تولید هدایت کرد. نقدینگی گواهی بر پس‌اندازی‌ست که پیش از این در تولید سرمایه‌گذاری شده، و ادعایی بر سود اون سرمایه‌گذاری. پس یادمون نره: نقدینگی قابل سرمایه‌گذاری نیست. با یک تومن پس‌انداز که نمی‌شه دو تا سرمایه‌گذاری یک تومنی کرد. در نتیجه، «هدایت نقدینگی به سمت تولید» یک عبارت بی‌معنیه.

ثانیا، «متمرکز» شدن بدهی بانکی چه معنی داره؟! تعبیر «تمرکز در بخش‌های با بیشترین بازده» در مورد تسهیلات بانکی معنی داره، نه در مورد نقدینگی.


بنظرم درست‌تر بود اگه ایشون اینجوری می‌نوشتند: برای اینکه ارزش پول ملی کاهش پیدا نکنه، مقبولیت نقدینگی به عنوان ابزار پس‌انداز باید حفظ بشه، و این یعنی بازدهی بدهی نظام بانکی نباید کمتر از بازدهی ارز و یا طلا باشه. از سوی دیگه، اعتبار بدهی نظام بانکی به بازدهی تسهیلاتش هست، و برای اینکه تسهیلات بانکی به تولید بیشتر منجر بشه، بازدهی بخش تولید باید افزایش پیدا کنه.

❇️ درس مهم: هر وقت کسی در مورد هدایت نقدینگی به سمت تولید بهتون گفت، لطفا بهش یادآور بشید که در مورد نقدینگی، هدایت موضوعیت نداره، بلکه مقبولیت بعنوان ابزار پس‌انداز موضوعیت داره. هدایت فقط در مورد اعتبارات بانکی موضوعیت داره (که خودش بحث مفصلی‌ست و موضوع پستی دیگه).