❇️ چرا در کشورهای پیشرفته نرخ سودی که بانک‌ها به مردم می‌دهند، ‌ کم است و یا حتی منفی است؟

❇️ چرا در کشورهای پیشرفته نرخ سودی که بانک‌ها به مردم می‌دهند،‌ کم است و یا حتی منفی است؟

رسول بخشی دستجردی

🔹 رقم نقدینگی در حال حاضر به بیش از ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است که بر اساس داده های موجود ۳ درصد از این عدد در جیب افراد به صورت پول نقد و ۹۷ درصد آن در حساب های بانکی به صورت شبه پول است. از این ۹۷ درصد نیز حدود ۷ تا ۹ در حساب های جاری و مابقی آن در حساب‌های مدت داری است که بانک به آن سود می‌دهد.

🔹 چرا در فلان کشور پیشرفته یا توسعه یافته نرخ سودی که بانک به سپرده‌های مردم می‌دهد بسیار کم است یا حتی منفی است. آیا به فکر آن ها نمی‌رسد یا نمی فهمند که مثلا بهتر است پول خود را از بانک بیرون آورده و با آن طلا بخرند تا از افزایش قیمت جهانی طلا بهره مند شوند؟

🔹 قطعاً هم می فهمند و هم به فکرشان می رسد اما نمی‌توانند این کار را انجام دهند یعنی اجازه انجام چنین کارهایی به آن ها داده نمی شود. به عبارت دیگر در این کشورها شما نمی‌توانید به راحتی طلای آب شده و سکه طلا بخرید و وقتی گران شد آن را بفروشید. ولی در ایران دولت ما اتفاقا به مردم می‌گوید سفته بازی کنید. مثلاً دولت از بازار یک تن طلا می‌خرد و این یک تن را تبدیل به سکه کرده و گران‌تر به مردم می‌فروشد. با این کار می‌خواهد بخشی از بدهی‌های خود را تامین کند. وی ادامه داد: در کدام کشور پیشرفته دیده‌اید که خود دولت سکه، طلای آب شده و... و. به مردم عرضه کند؟

کانال ایده های سرمایه گذاری و تجارت؛
T.me/Geconomy