عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری:

عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری:
✅آموزش مرکز مشاوران حقوقی قوه‌قضائیه قوی نیست/ خیلی از وکلا مسافرکشی می‌کنند/ نباید پوپولیستی و عوام فریبانه حرف زد
https://telegram.me/lawpress

عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گفت:‌ مرکز مشاوران حقوقی قوه قضائیه در برخی از مواقع به صورت غیرقانونی اقدام به پذیرش وکیل می‌کرد در حالی که به مصلحت نیست که تربیت وکیل در اختیار یک نهاد دولتی قرار گیرد.

محمدعلی نجفی توانا در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در خصوص اظهارات رئیس مرکز مشاوران حقوقی قوه قضائیه مبنی بر کاهش سرانه وکیل و لزوم تربیت وکیل از سوی این مرکز اظهار داشت: مرکز مشاوران یک نهاد موازی با کانون وکلای دادگستری است که چند سال پیش با هدف تربیت مشاور و نه وکیل تأسیس شد.

وی افزود: این مرکز در برخی از مواقع به صورت غیرقانونی اقدام به پذیرش وکیل می‌کرد و تعدادی از وکلا هم به عضویت این مرکز درآمدند و پروانه گرفتند.

عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری تصریح کرد: با توجه به اینکه نهاد وکالت یک صنف است و باید مستقل باشد، نه به مصلحت نظام و نه به مصلحت مردم است که تربیت وکیل در اختیار یک نهاد دولتی قرار گیرد.

نجفی توانا با اشاره به اینکه قوه قضائیه و مجلس بر این باورند که مرکز مشاوران باید به نهاد سنتی وکالت ملحق شود، افزود: اگر نهاد وکالت نباشد قراردادهای جهانی هم نخواهیم داشت، ضمن اینکه نهاد وکالت پیشانی حقوق بشر است.

وی ادامه داد: جذب همین تعداد کارآموز هم با تصویب ریاست دادگستری استان و ریاست دادگاه انقلاب است، ما 10 هزار قاضی داریم و امکان پرورش بیشتر وکیل در سیستم قضایی وجود ندارد.

نجفی توانا با بیان اینکه متأسفانه در کشور ما برخی از مسئولان آسیب شناسی نکرده حرف می‌زنند، گفت: اگر فرهنگ استفاده از وکیل در کشور به قدری بالا بود که مردم از وکیل قبل از دادگاه استفاده می‌کردند می‌توانستیم دو برابر وکیل داشته باشیم و اجباری کردن وکالت می‌تواند این مشکل را حل کند.

عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری با تأکید بر اینکه نباید پوپولیستی و عوام فریبانه حرف زد، افزود:‌ بسیاری از وکلای فعلی ما بیکار هستند و خیلی‌ها مسافرکشی می‌‌کنند، قرار نیست که هرکسی پروانه وکالت داشته باشد کار هم داشته باشد، کار وکالت مستلزم شناخت و تجربه است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پروانه وکالتی که برخی از وکلا از مرکز مشاوران حقوقی قوه قضائیه گرفته‌اند معتبر است یا نه، گفت: آموزش مرکز مشاوران قوی نیست و نظارت بر آن کار ساده‌ای محسوب نمی‌شود، به همین جهت تأکید قوه قضائیه همراهی و هماهنگی این مرکز با نهاد وکالت است.

نجفی توانا در پایان خاطرنشان کرد: در صورتی که بیمه وکالت توسعه یابد و وکالت اجباری شود می‌توانیم بخشی از این وکلای جوان را جذب کنیم، درست است که برخی از وکلا میلیاردی کار می‌کنند اما واقعیت این است جوان‌های ما اکثراً از لحاظ درآمد وضعیت مناسبی ندارند و باید در این مسیر داعیانه و مدبرانه اقدام کرد.
✅لينك عضويت در كانال حقوق پرس:👇👇👇
https://telegram.me/lawpress