کاظمی مطرح کرد:

کاظمی مطرح کرد:
✅تشریح جزئیات لایحه ممنوعیت استفاده و حمل سلاح سرد/جریمه مالی و حبس درجه ۴ مجازات حاملان سلاح سرد

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید براینکه ممنوعیت حمل سلاح سرد تاثیر بسزایی در کاهش جرائم دارد، گفت: درصد بسیاری از جرائم و قتل‌ها با سلاح سرد انجام می شود.

محمد کاظمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص درخواست پلیس از مجلس برای تصویب لایحه ممنوعیت استفاده و حمل سلاح سرد در صحن علنی، گفت: لایحه ممنوعیت حمل و استفاده از سلاح سرد چندی پیش درکمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تصویب شد و ما امیدواریم در جهت کاهش جرائمی مانند قتل این لایحه در صحن علنی مجلس نیز تصویب شود.

نماینده مردم ملایر درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه درحال حاضر درصد بسیاری از جرائم با سلاح برنده و چاقو رخ می‌دهد، افزود: این جرائم بیشتر توسط جوانانی رخ می‌دهد که در زمان وقوع جرم تحت تاثیر احساسات قرار می‌گیرند که بهتر است با تصویب چنین لوایحی از در دسترس بودن چنین ابزاری که موجب وقوع جرم می‌شود جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه لایحه ممنوعیت حمل و استفاده از سلاح سرد درادوار گذشته در مجلس توسط نمایندگان بررسی شده است، تصریح کرد: متاسفانه این لایحه در مجالس گذشته به دلایل مختلف تعیین تکلیف نشده است، اما خوشبختانه دراین دوره از مجلس کمیته ای درکمیسیون قضایی و حقوقی برای بررسی این موضوع تشکیل شد و جلساتی با حضور نمایندگان مجلس، افرادی از نیروی انتظامی، آگاهی و اشخاص تاثیرگذار دراین حوزه برگزار شد؛ بنابراین آنچه که درخصوص ممنوعیت حمل واستفاده از سلاح سرد تصویب شد حاصل کار کارشناسی است.

کاظمی با تاکید بر اینکه حمل چاقو، پنجه بکس و دشنه موجب تحریک جوانان در جهت ایجاد رعب و وحشت درجامعه می‌شود، گفت: متاسفانه بسیاری از قتل ها درجامعه جنبه احساسی داشته و به طور معمول غیرعمدی و برای خودنمایی است، بنابراین تصویب این لایحه به خودی خود مانع وقوع بسیاری از جرائم می شود.

این نماینده مردم درمجلس دهم، در خصوص مجازات‌های درنظرگرفته شده دراین لایحه برای حمل کنندگان و استفاده کنندگان از سلاح سرد، افزود: مجازات مالی یا حبس درجه 4 بیشتر برای مرتکبان جرائم و استفاده کنندگان از سلاح سرد برای مجرم درنظر گرفته شده است، بنابراین هر فردی اقدام به استفاده از اینگونه سلاح ها در دعاوی و نزاع‌ها کند محکوم به حبس می شود و تفاوتی در عمد و یا غیرعمد بودن آن ندارد.

نایب رییس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تصویب این لایحه تاثیر بسزایی در کاهش تراکم زندانیان در زندان ها دارد، تصریح کرد: امیدواریم که نمایندگان مجلس درصحن علنی مجلس از تصویب این لایحه دفاع کنند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، پس از آنکه با پیگیری کارشناسان و رسانه‌ها، لایحه ممنوعیت به کارگیری و حمل سلاح سرد در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصویب شد، رئیس پلیس آگاهی ناجا نیز از نمایندگان خواست لایحه ممنوعیت حمل سلاح سرد را پس از سال‌ها وقفه در صحن مجلس بررسی کرده و تصویب کنند. محمدرضا مقیمی با بیان اینکه پیگیری برای تصویب این لایحه یکی از اقداماتی است که پلیس در سال‌های اخیر همواره به‌دنبال آن بوده و در مجالس مختلف در این‌باره حضور پیدا کرده است، افزود: به‌عنوان پلیس همواره نظر مثبت خود را درباره تصویب لایحه ممنوعیت حمل سلاح سرد اعلام کرده و این موضوع یکی از مطالبات جدی ما از مجلس است.
✅لينك عضويت در كانال حقوق پرس:
https://telegram.me/lawpress