پورمختار:

پورمختار:
✅خدمات اجتماعی و امور عام المنفعه جایگزین مناسب مجازات حبس/ نگاه حبس محور در بعضی از موارد نتیجه عکس دارد
@Lawpress
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: تفکر برخی قضات باید از حبس محوری به سمت محکومیت مجرمان غیرسابقه دار به الزام آن ها به انجام امور عام المنفعه تغییر کند.

محمدعلی پور مختار در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تاکید بر استفاده از مجازات های جایگزین حبس در قانون برنامه ششم توسعه گفت: این موضوع هم در قانون برنامه آمده و اینکه ما باید به سمتی حرکت کنیم که شاهد کاهش و به حداقل رسیدن محکومیت حبس برای برخی جرائم باشیم.

نماینده مردم کبودر آهنگ و بهار در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: طبیعتا دست قضات در بسیاری از احکام صادره باز است تا به جای صدور قرار بازداشت و محکومیت حبس که آثار بسیار منفی در حوزه های مختلف اجتماعی،خانوادگی،فردی و اقتصادی دارد از مجازات های جایگزین استفاده کنند.

🔹احکام جایگزین حبس برای انجام امور عام المنفعه می تواند بیشتر شود

وی افزود: اخیر شاهدیم که در بعضی از موارد تعدادی از احکام قضایی که مبتنی بر انجام خدمات یا فعالیت های عام المنفعه است صادر شده که بسیار مناسب است و می تواند بسیار بهتر و بیشتر مورد استفاده قرار گیرد و اجرایی شود.

پور مختار تصریح کرد: به عنوان مثال در حال حاضر می توانیم به جای اینکه افراد را جریمه کنیم آن ها را ملزم به انجام کار در یک خیریه کنیم و یا همین به جای سایر فعالیت هایی که می تواند آثار منفی داشته باشد، مبلغ جریمه را برای کار خیر هزینه کنند.

🔹متهمان جرائم مالی را می توان ملزم به مدرسه سازی کرد
@Lawpress
وی افزود:در حال حاضر نیازمند اموری همچون احداث و نوسازی مدارس هستیم که الزام برخی متهمان جرائم مالی به مدرسه سازی و تجهیز آسایشگاه های بیماران و مراکر بهزیستی می‌تواند جایگزین خوبی برای حبس باشد چراکه آثار منفی ماندن در حبس برای برخی از مجرمان بیشتر است و از این رو برای خود این متهمان اعمال مجازات های جایگزین بسیار راضی کننده است که بتوانند از اقدامات خلاف قانون و شئونات ارزشی جامعه فاصله بگیرند و این قضیه می تواند فضای کار از حیث مقابله با جرم را نیز بهبود بخشد.

نماینده مردم کبودر آهنگ و بهار در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در قانون مجازات اسلامی نیز به این مسئله به صورت کلی اشاره شده است و به غیر از مواردی که حکم صریح برای آن آمده است، در بقیه موارد با نظر قاضی می توان از تخفیف هایی که در قانون پیش‌بینی شده حداکثر استفاده را کرد و این موضوع با رسیدگی و عدالت قضایی منافاتی ندارد.

🔹نگاه حبس محور در بعضی از موارد نتیجه عکس دارد

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه باید تفکرقضات برای برخی جرائم از حبس محوری تغییر کند، گفت: هنوز تعداد محدودی از قضات هستند که به محض رسیدن پرونده افراد به دست آن ها سریعا برای وی حکم حبس صادر می کنند در حالی که در این حوزه نیاز به اصلاح این نوع نگاه ها داریم در حالی که باید به این موضوع توجه داشته باشیم که الزاما با حبس نمی توان جرم و اعمال مجرمانه را کاهش داد و ممکن است در برخی موارد نگاه حبس محوری نتیجه عکس داشته باشد.

✅لينك عضويت در كانال حقوق پرس:👇👇👇
https://telegram.me/lawpress