✅ پرونده‌های طلاق توافقی از دادگاه‌ها خارج خواهد شد

✅ پرونده های طلاق توافقی از دادگاه ها خارج خواهد شد
@Lawpress

حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس با اشاره به نشست های کمیته های حقوق جزا، خصوصی و بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: در کمیته حقوق خصوصی با حضور کارشناسان و برخی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه لایحه قانون تجارت بررسی شد.

🔷 مواد 1 تا 4 این لایحه مورد بررسی قرار گرفت؛ این لایحه به مدت 8 سال در حال بررسی است و در گذشته بر اساس اصل85 قانون اساسی به شورای نگهبان فرستاده شد که بعد از اخذ رای از مجلس شورای نگهبان این لایحه را رد کرد.

🔷 مجددا نسبت به جمع آوری امضا برای ارجاع این لایحه به کمیسیون اقدام و درخواست کردیم به صورت عادی بررسی شود که لایحه در کمیسیون های اقتصادی، برنامه و بودجه و کارشناسان در حال بررسی است.

🔷این نماینده مردم در مجلس دهم، از بررسی طرح ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها در نشست دیروز خبر داد و گفت: یک فوریت این طرح در صحن علنی مجلس تصویب و به کمیسیون ارجاع شد.

🔷 این طرح با حضور کارشناسان قوه قضائیه، وزارت دادگستری، مرکز پژوهش ها و تحقیقات قم بررسی شدند؛ تنها ماده اول این طرح مراعا ماند و بررسی تمامی مفاد آن به اتمام رسید.

🔷 در طرح کاهش جمعیت کیفری زندان ها به دنبال این هستیم که مجازات های درجه 7 و 8 به طور کلی تخلف محسوب شده و جرم تلقی نشود.

🔷40هزار نفر به علت استعمال مواد مخدر راهی زندان ها شده اند

تعداد افرادی که به سبب استعمال مواد مخدر و با میزان ناچیزی مواد مخدر دستگیر و راهی زندان می شوند 40 هزار نفر است و اگر این طرح به سرانجام برسد همگی آزاد می شوند.

🔷همچنین در این طرح رفع مشکلات محکومان جرائم مالی نیز دیده شده؛ بر اساس این طرح طلاق های توافقی در دادگاه ها بررسی نمی شود و موضوع اعسار بدون هزینه دادرسی در شعب قابل پذیرش می شود؛ به طورحتم بسیاری از عناوین مجرمانه عنوان تخلف داشته و نباید این مسائل را مجرمانه در نظرگرفت.

🔷 این جرائم به تعزیرات یا حاکم اداری ارجاع می شود که در جلسه دوشنبه آتی کمیسیون طرح کاهش عناوین مجرمانه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت به طور قطع اگر این طرح تصویب و به دقت اجرا شود 30 تا 35 درصد از 15 میلیون پرونده قضایی کاسته خواهد شد.

🔷 بررسی طرح اصلاح قانون مبارزه با پولشویی
ماده 7 این لایحه به صورت مکرر مورد بررسی قرار گرفت؛ در این ماده آمده است که کسانی که مبادلات مالی در شعب بانکی یا موسسات مالی، پولی با تزویر و جعل انجام می دهند یا به نحوی کارشان مشکوک به نظر می رسد به نحوی که از عرف متعارف مبادلات مردمی خارج شود این موارد به مرکز ارتباطات مالی گزارش می شود و در آنجا بررسی می شود.

🔷 مرکز ارتباطات مالی متشکل از وزارت اطلاعات، دادگستری، کشور، اطلاعات سپاه پاسداران و دادستانی کل کشور است که به نحوی مبادلات مالی مشکوک مورد کنترل قرار گیرد/خانه ملت


✅تلگرام🔻
‏ https://telegram.me/lawpress

◀️اینستاگرام🔻
‏www.instagram.com/lawpress_page