کمالی‌پور:

کمالی‌پور:
✅بازارگرمی کارچاق‌کن‌ها در سایه بی اعتمادی ارباب رجوع‌ به قضات/۸۰ تا ۹۰ درصد ادعای کارچاق‌کن‌ها کذب محض است
@lawpress
عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تاکید کرد: عدم امنیت و اعتماد ارباب رجوع‌ها نسبت به قضات سبب توسعه کارچاق‌کنی و فعالیت این افراد شده است.

یحیی کمالی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در واکنش به گزارش قوه قضاییه مبنی بر اینکه ٩٧ درصد کشفیات سال ٩٥ مربوط به « کارراه‌اندازی» است، گفت: عدم امکان دسترسی ساده به قضات یکی از علل توسعه کارچاق‌کن ها شده است، بین قضات و مردم نباید هیچ واسطه‌ای وجود داشته باشد از این رو قضات باید درهای بسته رو به مردم را باز کرده و خودشان حرف مردم را بشنوند تا آنکه افرادی تحت عنوان کارچاق‌کن ها نقش رابط بین مردم و قضات را پیدا کنند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در صورتی که فضای اعتماد بین مردم و قضات در جامعه حاکم شود، حضور کارچاق‌کن ها کم‌رنگ می‌شود، در حقیقت از زمانی که مردم بین خودشان و مسئولان قضایی سدی نبینند و احساس امنیت و آرامش می کنند، حضور کارچاق‌کن ها را هم به قضات می‌توانند گوشزد کنند.

وی افزود: بیشترین عامل افزایش کارچاق‌کن ها از سویی و در امان بودن آنها از طرف دیگر، عدم امنیت و اعتماد ارباب رجوع‌ها نسبت به قضات است، متاسفانه 80 تا 90 درصد ادعای کارچاق‌کن ها کذب محض است، این کارچاق‌کن ها هیچ ارتباطی با قضات ندارند در واقع کارچاق‌کن ها تنها از پشتوانه علمی برخوردارند.

کمالی پور ادامه داد: کارچاق‌کن ها معمولا آگاهی نسبی به قوانین دارند، به عنوان مثال کارچاق‌کن ها می دانند اگر اتهامی به دادسرا رود با قرار وثیقه آزاد می‌شود اما با اخاذی از مردم ادعا می‌کنند که این کار را خودشان با رایزنی پیش برده‌‌اند، مردم به دلیل اطلاعات کم حقوقی و قانونی به راحتی به این افراد اعتماد می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در توضیح راهکار ریشه کن شدن کارچاق‌کن ها، تاکید کرد: قضات امکان دسترسی مردم به خودشان را افزایش داده و حتی هفته‌ای می‌توانند در برخی اماکن مانند مساجد حضور پیدا کرده و از نزدیک با مردم به گفت‌وگو بپردازند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دستگاه‌قضایی باید رابطه خود با مردم را اصلاح کند، گفت: حصار قضات باید شکسته و اعتماد عمومی نسبت به آنها جلب شود، با این کار درصد عظیمی از کارچاق‌کن ها از کار بیکار می‌شوند، پس از این نسبت به برخورد با اندک گروه‌های باقی مانده از کارچاق‌کن ها باید اقدام و اطلاع رسانی شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ مرکز حفاظت و اطلاعات قوه‌ قضائیه به‌عنوان گزارش عملکرد خود در سال ١٣٩٥، گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد در این سال ١٥٠ هزار میلیارد ریال کارچاق‌کنی به تعداد ٣٤٤ مورد کشف شده است؛ این در حالی است که ارزش کل کشفیات، ١٥٢ هزار میلیارد ریال بوده است. این ارقام به این معناست که ٩٧ درصد کشفیات این مرکز مربوط به کارچاق‌کن‌هاست، در واقع به ‌طور میانگین، هر کارچاق‌کنی ٤٤میلیارد تومان درآمد به دست آورده است.

✅لينك عضويت در كانال حقوق پرس:👇👇👇
https://telegram.me/lawpress