کاظمی مطرح کرد:

کاظمی مطرح کرد:

✅افزایش زمین‌خواری به موجب تعدد متولیان زمین در‌ کشور/ معضل اطاله‌دادرسی پرونده‌های زمین‌خواری با ایجاد شعب ویژه رفع شد

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس تعدد متولیان زمین را مهم‌ترین دلیل افزایش زمین‌خواری دانست و گفت: با تشکیل شعب ویژه بررسی پرونده‌های زمین خواری معضل اطاله دادرسی این پرونده‌ها مرتفع شده است.

محمد کاظمی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص علل مطرح درمورد زمین‌خواری مبنی بر اطاله‌دادرسی پرونده‌های زمین‌خواری و عدم ثبت‌مالکیت زمین، گفت: اطاله‌دادرسی پرونده‌های زمین‌خواری در گذشته مطرح بوده اما هم‌‌اکنون قوه قضاییه در بسیاری از استان‌ها و مناطقی که دارای پرونده‌های قابل توجه زمین‌خواری بود، شعبه ویژه تشکیل داده، بنابراین اطاله‌دادرسی پرونده‌ها از بین رفته است.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تعدد متولیان زمین، مهم‌ترین مشکل افزایش زمین‌خواری است، تصریح کرد: سازمان منابع طبیعی، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیز‌داری و وزرات جهاد کشاورزی مسئولان تصمیم‌گیرنده درباره زمین هستند، از این رو تصمیم‌گیری درباره زمین و ثبت مالکیت آن را با مشکل مواجه شده است، در واقع نقص قوانین در این زمینه مطرح نیست.

کاداستر با تشخیص، تمیز و ثبت مالکیت زمین تخلفات را کاهش می‌دهد

وی با بیان اینکه کمبود هماهنگی بین‌ سازمان‌های مسئول در خصوص زمین وجود دارد، افزود: دولت و قوه قضاییه باید این مشکل را حل‌وفصل کنند، البته در مدت اخیر هماهنگی‌های جدید بین سازمان‌ حفاظت محیط‌زیست، وزارت جهادکشاورزی، سازمان منابع طبیعی و دستگاه قضایی شکل گرفته اما کماکان مشکل حل نشده و این هماهنگی باید تقویت شود.

کاظمی معتقد است: طرح کاداستر در تشخیص، ثبت و تمیز مالکیت زمین بسیار موثر است و اجرای کامل و جامع این طرح در کاهش و رفع زمین‌خواری تاثیر بسزایی خواهد داشت.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه‌ کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با دعوت از رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک بر تسریع اجرای طرح کاداستر درهمه کشور تاکید کرد، یادآور شد: پرونده زمین خواری در کمیسیون اصل نود مجلس دنبال می‌شود اما در کمیسیون قضایی و حقوقی سابقه پیگیری ندارد./
✅لينك عضويت در كانال حقوق پرس:
https://telegram.me/lawpress