✅پرونده‌های طلاق فورا به شعبه ارجاع نشود/ کمبود بیش از ۲۰۰ قاضی در محاکم تهران/ مذاکره با سازمان بهزیستی برای ایجاد مراکز مشاوره د

✅پرونده‌های طلاق فورا به شعبه ارجاع نشود/ کمبود بیش از 200 قاضی در محاکم تهران/ مذاکره با سازمان بهزیستی برای ایجاد مراکز مشاوره در کنار مجتمع های قضایی خانواده

«عباس پوریانی» رئیس کل محاکم تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از مسائلی که در بحث دعاوی خانواده مطرح می شود بحث طلاق توافقی است و طبق آمار طلاق توافقی به چهارمین خواسته حقوقی کشور تبدیل شده است، در محاکم تهران وضعیت به چه صورت است؟ چند درصد از دعاوی خانواده به این موضوع اختصاص دارد؟ گفت: با مقایسه آمار 5 ماهه سال 95 در مجتمع قضایی خانواده 2 نسبت به 5 ماهه اول سال 94 حدود 14 درصد ورودی پرونده های ما در زمینه دعاوی مختلف خانوادگی کاهش داشته و در سال 94 در تهران ورودی پرونده های خانواده 2 درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: متاسفانه طلاق توافقی رو به افزایش است این در حالی است که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری افرادی باید به عنوان خیرخواه طرفین را دعوت به سازش بکنند و قانونگذار در تصویب قانون حمایت خانواده به ایجاد مراکز مشاوره توجه داشته است.

پوریانی گفت: پس از فرمایش مقام معظم رهبری و پیگیری های رئیس قوه قضائیه دستورات خوبی صادر و برنامه ریزی های خوبی برای ایجاد مراکز مشاوره در حال انجام است هرچند در این راستا دولت باید قوه قضاییه باید را کمک کند؛ قوه قضائیه در بحث مالی با چالش جدی مواجه است و ریاست دستگاه نیز به کرات این مسئله را مطرح کردند.

وی به تراکم پرونده ها در محاکم اشاره کرد و گفت: متاسفانه با وجود تراکم پرونده ها و فشار بالای کار تعدا قضات ما اندک است به طوری که در محاکم تهران بیش از 200 قاضی کم داریم.

پوریانی تصریح کرد: پیشنهاد محاکم تهران این بوده که پرونده های طلاق های توافقی پیش از ارجاع به شعبه به مراکز مشاوره ارجاع شود و در جلسات متعدد طرفین را دعوت به سازش بکنند و در صورت عدم سازش زوجین؛ این مشاورین نظر کارشناسانه خود را به مجتمع اعلام کنند و سپس پرونده به شعبه ارجاع شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بسیاری از افراد به صورت متفق القول می گویند اغلب مشاوره‌هایی که صورت می گیرد تشریفاتی است و باوجودی که قانونگذار این امر را پیش‎بینی کرده اما نقض قرضی صورت گرفته مبنی بر اینکه این مراکز مشاوره به عنوان منبع درآمدی برای تامین هزینه های مجتمع تبدیل شده است: مذاکراتی را با سازمان بهزیستی انجام دادیم و این سازمان حاضر شد مراکز مشاوره در کنار مجتمع های قضایی خانواده ایجاد شود که اگر عملیاتی شود بسیاری از مشکلات حل می شود.

پوریانی تصریح کرد: مشاوره شرایط خاصی دارد و فن و هنر خاص خودش را می‌طلبد گفت: فردی که مشاوره می دهد باید کلامش نافذ و صحبت هایش نتیجه بخش باشد در این صورت است که ورود مقام داور و مشاور برای حل اختلاف زوجین می تواند 30 درصد از پرونده ها را منجر به سازش کند.

پوریانی در ارتباط با تعداد دفاتری که در مجتمع ‎ها فعال شده است گفت: دفاتری که در مجتمع قضایی مستقرند تعدادشان بسیار اندک است و پاسخگوی حجم ورودی پرونده های مربوط به طلاق توافقی نیستند، از طرفی افرادی که برای مشاوره انتخاب می شوند باید فرصت برگزاری جلسات را داشته باشند تا در کیفیت رسیدگی و سوق دادن زوجین به صلح و سازش موثر باشند.

رئیس کل محاکم تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا انجام طلاق توافقی برای محاکم و دادگاه ها و از طرفی خود زوجین بهتر نیست؟ طلاق آسیب هایی را به جامعه وارد می کند و اینکه زوجین به صورت توافقی جدا شوند بر میگردد به زمان ازدواج؛ در واقع در زمان ازدواج باید دقت و تحقیقات لازم صورت گیرد، این در حالی است که گاهی احساسات بر عقل غلبه می کند و بعد از مدتی هویت طرفین برای یکدیگر مشخص می شود و همانطور که به راحتی ازدواج کردند نسبت به طلاق اقدام می کنند باید در زمینه ازواج سخت گیری شود.
✅لينك عضويت در كانال حقوق پرس:
https://telegram.me/lawpress