پورمختارمطرح کرد:

پورمختارمطرح کرد:
✅کاهش قتل‌های غیرعمد با ممنوعیت حمل و استفاده از سلاح سرد/ با حاملان سلاح سرد همانند سلاح گرم برخورد می‌شود

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه ممنوعیت حمل و استفاده ازسلاح سرد اثر قابل توجهی بر کاهش قتل درجامعه دارد، گفت: زورگیری ها به طورعمده با استفاده از شمشیر، قمه و قداره انجام می شود.

محمدعلی پورمختار در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص تصویب لایحه ممنوعیت حمل و استفاده از سلاح سرد در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: کلیات و جزییات این لایحه چندی پیش درکمیسیون تصویب شد و ضرروی است که نمایندگان درصحن علنی مجلس این لایحه را مورد توجه قراردهند، زیرا طبق آمار اعلام شده از سوی پلیس بخش عظیمی از قتل های اتفاقی با استفاده از سلاح هایی نظیر قمه، دشنه و پنجه بکس انجام می شود.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی، افزود: در حال حاضر افراد بسیاری در سطح جامعه به همراه خود سلاح سرد دارند که در برخی شرایط به دلیل طرح برخی مسائل از سلاح سرد استفاده می‌کنند که منجر به قتل‌های خواسته یا ناخواسته می‌شود، بنابراین موضوع ممنوعیت حمل، نگهداری و استفاده از سلاح سرد، تولید وفروش آن از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی با تاکید براینکه ممنوعیت حمل و استفاده از سلاح سرد مورد توجه همه مسئولان از جمله نمایندگان مجلس قرار دارد، تصریح کرد: به طورحتم زمان بررسی این لایحه درصحن علنی مجلس سخنگوی کمیسیون مربوطه توضیحات لازم درجهت دفاع و حمایت از لایحه را طرح خواهد کرد، بنابراین تصویب این لایحه موضوع مهم و ضروری بوده که البته از سال های گذشته و از مجلس ششم پلیس به دنبال تصویب چنین لایحه ای درمجلس است.

پورمختار با بیان اینکه لایحه ممنوعیت حمل و استفاده ازسلاح سرد اثر قابل توجهی بر کاهش قتل درجامعه دارد، افزود: برخی قتل ها به صورت ناخواسته بوده و از پیش برای انجام آن هیچ برنامه ریزی نشده است، بنابراین با تصویب این لایحه می توان از افزایش تعداد این قتل‌ها جلوگیری کرد؛ همچنین اینکه با تصویب این لایحه جلوی سوء استفاده از این سلاح ها درجهت زورگیری و سرقت ها نیزگرفته می شود؛ چون درحال حاضر زورگیری ها به طورعمده با استفاده از شمشیر، قمه و قداره انجام می شود.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه با استفاده کنندگان از سلاح سرد همانند سلاح گرم برخورد و مقابله می شود، گفت: به طورقطع ممنوعیت حمل و استفاده از سلاح سرد درکاهش جرائمی که با این وسایل صورت می گیرد اثر مثبت و مستقیمی دارد؛ البته این لایحه به عنوان یک تبصره ذیل یکی از مواد قانون مجازات اسلامی مطرح شده است که مجازات برای استفاده کنندگان از سلاح سرد مالی و حبس بر حسب مورد درنظرگرفته شده است.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید کرد: البته تبصره دیگری دراین خصوص مطرح شده مبنی براینکه برخی افراد برای حفاظت از خود دربیابان ها باید برای استفاده از این سلاح ها مجوز دریافت کنند./
✅لينك عضويت در كانال حقوق پرس:
https://telegram.me/lawpress