معاون اول قوه قضائیه در جمع خبرنگاران:

معاون اول قوه قضائیه در جمع خبرنگاران:

✅کارشناسان باید در مرحله اول، کارشناسی خود را با دقت انجام دهند/ حق الزحمه بیش از تعرفه پرداخت نشود
بسیاری از پرونده‌ها نیاز به کارشناسی دارد/ این مسئله روند رسیدگی را طولانی می‌کند
@lawpress
به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه در حاشیه همایش کارشناسان رسمی استان تهران در جمع خبرنگاران درباره طولانی شدن نظرات کارشناسی و تفاوت نظرات کارشناسان در یک موضوع واحد گفت:

🔹کار کارشناسی یک اقدام لازم است و در مواردی باید به کارشناسان ارجاع شود، باید کارشناسان افراد موثقی باشند و مسئولانه کار خود را انجام دهند و دستمزد هم باید براساس تعرفه مشخص شده باشد.
@lawpress
🔹وی ادامه داد: اگر چنانچه مبلغ کارشناسی خارج از تعرفه باشد فرد می‌تواند حق الزحمه را پرداخت نکرده و به کانون اعتراض کند.

این مسئول قضایی اظهار کرد: 🔹کارشناسان باید در همان مرحله اول کارشناسی خود را با دقت انجام دهند که نیازی به دوباره کاری نباشد ضمن اینکه پرونده‌های مهم هم باید با چند کارشناس کارشناسی شوند.

معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد:
🔹اگر برخی جاها هم اصلاح قانون نیاز است باید این اقدام شود و در هر صورت اختلاف نظر بین کارشناسان درست نیست.
@lawpress
معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه 🔹کارشناسی برای قاضی موضوعیت ندارد، گفت: در بسیاری از موارد قاضی مجبور است به کار کارشناسی اعتماد داشته باشد و قاضی در مواردی ناگزیر است نظری بر مبنای نظر کارشناس بدهد.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: در صورت صدور رای نادرست از سوی قاضی، کارشناس هم در این میان نقش دارد.

وی به طولانی شدن برخی پرونده ها اشاره و تصریح کرد :
🔹بسیاری پرونده ها نیاز به کارشناسی دارد که همین مسئله کار رسیدگی را طولانی می کند.

معاون اول قوه قضاییه اظهار داشت: اگر اعتماد به کسی که نیاز به کارشناسی دارد و کسی که به کارشناسی ارجاع داده می شود وجود نداشته باشد، خللی در پرونده رخ می دهد. @lawpress
🔹حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای با بیان اینکه در امر قضا دو دسته پرونده وجود دارد، گفت: یک سری از پرونده ها، پیچیده و حجیم است و برخی دیگر هم دارای حجم کم است و نباید هر دو را به یک دسته از کارشناسان داد.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: در نحوه ارجاع و توزیع کار به کارشناس باید تجدید نظر شود. بعضی از قضات مستقیما و برخی را از طریق کانون به کارشناس ارجاع می دهند.

🔹وی افزود : اینکه قاضی خودش مستقیم پرونده را به کارشناس می دهد، آسیب های جدی به پرونده ها وارد می کند. برخی دادگاه هایا نهادها سالیان سال با کارشناسی کار می کنند و یک تعداد کارشناس خاص برای شهرداری تهران، یا بانک ها هم با برخی کارشناسان برای سالهای سال کار می کنند که این مسئله می تواند آفت ها و آسیب هایی داشته باشد.
@lawpress
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای تصریح کرد:
🔹در برخی پرونده ها، بین کارشناسان مختلف بر سر یک موضوع و یک ملک اختلاف فاحشی وجود دارد که این مسئله نیاز به آسیب شناسی دارد چرا که گاهی این اختلاف حدود ده برابر است.
✅لينك عضويت در كانال حقوق پرس:
https://telegram.me/lawpress