✅ابلاغ تدابیر ویژه دادگستری تهران برای کاهش زمان رسیدگی و موجودی پرونده‌ها در محاکم تجدیدنظر

✅ابلاغ تدابیر ویژه دادگستری تهران برای کاهش زمان رسیدگی و موجودی پرونده‌ها در محاکم تجدیدنظر

به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی دادگستری استان تهران، دادگستری استان تهران برای کاهش زمان رسیدگی و موجودی پرونده ها در محاکم تجدید نظر تدابیر ویژه ابلاغ کرده است.

رئیس کل دادگستری استان تهران با قضات دادگاه‌های تجدید نظر استان دیدار و گفت وگو کرد.

دراین دیدار لطفی سرپرست محاکم تجدید نظر استان تهران اظهارکرد:علیرغم اینکه حجم زیاد پرونده ها و وضعیت مبهم برخی از قوانین، مشکلات زیادی برای قضات محاکم تجدیدنظر ایجاد نموده در عین حال اقدامات خوبی صورت گرفته است اما تا رسیدن به نقطه مطلوب راه زیادی در پیش روی داریم.

وی افزود: اگر برخی از موانع موجود برطرف شود ، سرعت رسیدگی به پرونده‌‎ها با حفظ کیفیت دادرسی مطلوب افزایش خواهد یافت و بدین طریق بخشی از مشکلات مردم از این طریق مرتفع می شود و بدنبال آن به عدالت و دادگری که وظیفه تک تک ماست ، نائل می شویم.

حسین لطفی با ارائه گزارش آماری از وضعیت پرونده های موجود در محاکم تجدیدنظر استان تهران از حیث ورودی ، مختومه و موجودی شعب اظهار کرد: لازم است در آینده قضات بیشتری به مجموعه تجدیدنظر اضافه شود و اقدامات جدی در خصوص اصلاح برخی از قوانین مشکل ساز صورت پذیرد.

غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران نیز با اشاره به مشکلات ناشی از ماده 450 قانون آیین دادرسی کیفری و طولانی شدن اوقات دادرسی در محاکم تجدیدنظر و افزایش موجودی شعب ، گفت : درست است که این قانون برای ما و مردم مشکلاتی را ایجاد نموده است و باید اصلاح شود ، انتظار بر این است با تلاش و مجاهدت حداکثری و کار جهادی و بهره گیری کامل از توان همکاران و اتخاذ تدابیر ویژه بر این چالش غلبه کنیم و دادگستری کل استان برای برون رفت محاکم تجدید نظر از وضعیت فعلی، تدابیری را اتخاذ نموده است و انتظار دارم همکاران در اجرای این تدابیر ما را یاری کنند.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه با برشمردن این موضوع که محاکم تجدیدنظر در اولویت کارها و برنامه ریزی های ما قرار دارد ، خاطر نشان ساخت: از ابتدای سال جاری تعداد 18 قاضی به این مجموعه اضافه شده و سعی بر این داریم که تا پایان شهریور ماه ، حداقل 22 قاضی دیگر نیز به مجموعه تجدیدنظر اضافه کنیم .

وی افزود: اما این تعداد پرسنل قضائی جدید نیز بالحاظ اینکه جمعی از همکاران تجدیدنظر ازکار افتاده یا بازنشسته شده و یا به خارج از دادگستری منتقل شده اند، کفایت نمی کند در تلاش هستیم که به تناسب پرونده و تعداد قاضی با پیگیری های مجدانه و با مساعدت قوه قضائیه غیر از تامین کادر قضائی راهکارهای دیگری نیز اتخاذ کنیم تا مشکلات کاهش یابد.

وی اضافه کرد: من از قضات محاکم تجدیدنظر علیرغم اینکه از مشکلات ، کمبودها ، تعداد و حجم زیاد پرونده ها اطلاع دارم می خواهم نسبت به تهیه گزارش پرونده ها با جدیت تمام اقدام و پرونده های بیشتری مورد رسیدگی قرار گیرد تا از این طریق اعتماد عمومی نسبت به تشکیلات قضائی افزایش یابد.

در ادامه این نشست تعدادی از قضات محاکم تجدیدنظر پیشنهادات ، انتقادات و مشکلات خود را مطرح کردند و رهنمودهای لازم از سوی رئیس کل دادگستری استان تهران ارائه شد.
✅لينك عضويت در كانال حقوق پرس:
https://telegram.me/lawpress