✅ابراز خشنودی رییس مرکز شورای حل اختلاف نسبت به کم‌بودن اعتراض‌ها

✅ابراز خشنودی رییس مرکز شورای حل اختلاف نسبت به کم‌بودن اعتراض‌ها

رییس مرکز شوراهای حل اختلاف کشور با بیان اینکه در سال گذشته از سه میلیون و 400 هزار پرونده حدود 170 هزار اعترض داشتیم، نسبت به کم بودن اعتراض ها ابراز خشنودی کرد. رییس شوراهای حل اختلاف در پاسخ به سئوال دیگری در رابطه با میزان پرونده‌های ورودی و خروجی در شورای حل اختلاف تصریح کرد: به شورای حل اختلاف در سال 94 تقریبا 3 میلیون و 400 هزار پرونده وارد شده و همین مقدار هم رسیدگی شده است. شورای حل اختلاف موجودی به آن معنا ندارد، مقداری که وارد می شود همان مقدار هم مختومه می شود و همان مقدار هم خارج می گردد.

وی ادامه داد: در سال 95 گرچه صلاحیت های شورای حل اختلاف از 5 میلیون به 20 میلیون ارتقاء پیدا کرد، اما از یک طرف هم صلاحیتش را در بعضی پرونده ها گرفتند. مثل بحث رانندگی بدون گواهینامه و بعضی اموال غیر منقول که با بررسی‌هایی که انجام دادیم تقریبا یکسان شده، یعنی در سال 95 هم 3 میلیون و 400 هزار پرونده در شورای حل اختلاف مورد رسیدگی قرار می گیرد که این مقدار پرونده تقریبا 50 درصد پرونده های وارده به دستگاه قضایی است. عملکرد دستگاه قضایی خیلی بیشتر از اینهاست. پرونده ها در جاهای مختلف مورد بررسی قرار می گیرند، ولی شورای حل اختلاف فقط یک جاست که حق اعتراض هم وجود دارد که در دادگستری به عنوان تجدید نظر مورد بررسی قرار می‌گیرد. خوشبختانه اعتراض در شورای حل اختلاف خیلی کم است.

وی با بیان این که در سال گذشته از سه میلیون و 400 هزار پرونده حدود 170 هزار اعترض داشتیم، نسبت به کم بودن اعتراض ها ابراز خشنودی کرد.

احمدی میانجی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر این که نظارت در شورای حل اختلاف به چه نحو است، پاسخ داد: در دستگاه قضایی بر خلاف دستگاه های دیگر حتما از 100 نفر مراجعه کننده 50 نفر ناراضی هستند؛ چون کسی که محکوم می شود نمی گوید خدا پدر قاضی را بیامرزد. او خودش را حق می داند و طبیعتا برای توجیه می گوید که پول گرفتند یا پارتی داشتند. ما اگر بخواهیم یک دستگاه قضائی که بدون شکایت و بدون حرف و حدیث داشته باشیم، مسلما ممکن نیست. دستگاه قضایی سیستم‌ نظارتی دارد که شدیدا نظارت می کند. همچنین دادسرای انتظامی قضات است که مرتبا به شوراهای حل اختلاف نظارت می کند. ما خود بازرسانی داریم که مرتبا از استان ها بازرسی می کنند. شکایات مردم مکتوب یا تلفنی به ما می رسد که آنها را بررسی می کنیم. خوشبختانه حفاظت اطلاعات شوراهای حل اختلاف هم نظارت می کند که خوشبختانه تخلفات بسیار کم است.

رییس مرکز شورای حل اختلاف کل کشور در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر نحوه هزینه ها و درآمدهای شورای حل اختلاف گفت: طبق قانون بودجه، شوراهای حل اختلاف هزینه را از مراجعه کننده دریافت می کنند، البته ما راضی نیستیم که از مردم پول گرفته شود، در قانون خود شوراهای حل اختلاف افراد باید 50 درصد دادگستری هزینه می کردند اما در قانون بودجه این گونه نیست. نسبت با دادگستری از نظر دریافت هزینه مساوی است که این هزینه ها به خزانه دولت واریز می شود و از خزانه طبق قانون بودجه مبلغی را برای هزینه های شورای حل اختلاف در نظر می گیرند که بر اساس قانون شورای حل اختلاف باید همه را بدهند، ولی متاسفانه همه آن را نمی دهند، مبلغ کمی را می دهند که برای شورای حل اختلاف هزینه می کنیم. وی در پاسخ به آخرین سوال خبرنگاران که آیا قرار است تمامی شوراهای حل اختلاف در سراسر کشور قاضی مستقل داشته باشند یا خیر؟ مطرح کرد: بله هم اکنون حدود 110 یا 120 قاضی خاص شورای حل اختلاف داریم.
✅لينك عضويت در كانال حقوق پرس:
https://telegram.me/lawpress