✅وکلا باید بر اساس تخصص درجه بندی شوند / جذب فارغ التحصیلان حقوق نباید سقف داشته باشد/ نظام وکالت متناسب نیازهای جامعه نیست

✅وکلا باید بر اساس تخصص درجه بندی شوند / جذب فارغ التحصیلان حقوق نباید سقف داشته باشد/ نظام وکالت متناسب نیازهای جامعه نیست
@Lawpress

محمد کاظمی نایب رییس کمیسیون قضایی مجلس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، در مورد طرح جامع پذیرش و آموزش #وکالت با بیان اینکه نظام وکالت متناسب با نیازهای امروز جامعه نیست، گفت:

🔹در گذشته در کشور دو تا 3 دانشکده حقوق وجود داشت و دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی به راحتی جذب دستگاه قضا، بخش خصوصی یا در حرفه وکالت مشغول می شدند اما امروزه شرایط این حوزه با گذشته بسیار متفاوت بوده و باید اصلاح شود.

🔹 ضرورت بازنگری در قانون وکالت،

در شرایط فعلی نمی توان جامعه را با قوانین فعلی اداره کرد و نیاز است در شیوه پذیرش کارآموز وکالت تغییراتی ایجاد شود.

🔹 تعداد فارغ التحصیلان حقوق در حال افزایش است،دعاوی مردم در محاکم به لحاظ پیچیدگی ها، مشکلات اقتصادی، آسیب های اجتماعی و اخلاقی افزایش یافته به گونه ای که بر اساس اظهارات رییس قوه قضائیه 15 میلیون پرونده در محاکم قضایی در گردش است بنابراین متناسب با این شرایط نیاز است تحولی در پذیرش وکیل ایجاد شود.

🔹 طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت به رفع مشکلات حوزه وکالت به خوبی پرداخته است

🔹نیاز نیست که به تمامی کارشناسان حقوق پروانه وکالت درجه یک اعطا شود بلکه وکلا باید بر اساس تحصیلات، علاقه و موفقیت در آزمون درجه بندی و رتبه بندی و به گونه ای دوره کارآموزی را طولانی تر و به وکلا وکالت درجه یک، دو و سه اعطا شده و آنها را به وکلای کیفری و حقوقی تقسیم کرد.

🔹 به وکلای متخصص در حوزه های اقتصادی، ثبتی و مالی نیاز داریم

🔹 می توان تمامی این موضوعات را در طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت پیش بینی و لحاظ کرد.

🔹 مردم باید برای رفع مشکلات حقوقی به وکیل مراجعه کنند و باید در این رابطه فرهنگ سازی شود

🔹 همچنان که در زمان بیماری به پزشک مراجعه می کنیم مردم باید برای مدیریت مشکلات حقوقی خود نیز به وکیل مراجعه کنند تا منجر به تضییع حقوق آنها نشود.

🔹 انتظار می رود طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت طرحی جامع و کارشناسی شده باشد تا زمینه برای جذب تعداد قابل توجهی از فارغ التحصیلان واجد شرایط فراهم شود

🔹 جذب فارغ التحصیلان حقوق نباید سقف داشته باشد بلکه شرایط جذب باید سخت شده و نسبت به فارغ التحصیلان کارآمد اقدام کرد


✅لینک عضویت در کانال حقوق پرس:👇👇👇
‏https://telegram.me/lawpress