✅ارجاع بیش از ۱۲ هزار جسد به پزشکی قانونی تهران در سال گذشته

✅ارجاع بیش از 12 هزار جسد به پزشکی قانونی تهران در سال گذشته

@lawpress

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران از افزایش ۸۰ درصدی ورود پرونده‌ها به کمیسیون‌های پزشکی قانونی در تهران خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مسعود قادی پاشا مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در سی و چهارمین همایش فصلی مدیران سازمان پزشکی قانونی که به میزبانی استان تهران در سالن شهید بهشتی پزشکی قانونی برگزار شد، اظهار داشت: حجم کار در پزشکی قانونی استان تهران بسیار بالا است و این استان در ۱۸ مرکز و یک مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی خدمات را به مردم ارایه می‌کند و بر اساس آمار‌ها ۱۵ درصد از کل معاینات پزشکی قانونی در استان تهران انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۲۹۹ هزار و ۴۶۵ معاینه بالینی در مراکز پزشکی قانونی استان تهران انجام شد، گفت: این آمار نسبت به سال‌های گذشته 5 درصد رشد داشته است.
رشد ۸۰ درصدی ورودی پرونده ها در پزشکی قانونی استان تهران

وی افزود: تعداد اجساد معاینه شده در پزشکی قانونی استان طی سال گذشته با ۱۹ درصد رشد به ۱۲ هزار و ۲۵۹ مورد رسید. همچنین ۷۱۰۰ پرونده در کمیسیون پزشکی قانونی استان تهران بررسی شد که متأسفانه تنها در بخش ورودی پرونده با رشد ۸۰ درصدی مواجه بودیم.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران تصریح کرد: آمار آزمایشگاه‌ها در سال گذشته ۷۲ هزار و ۷۰۵ مورد بود که ۴۰۶۶ مورد آن در بخش سرولوژی، ۲۵۰۲ مورد در بخش DNA و ۴۹۴۵ مورد در بخش پاتولوژی انجام شده است.

وی در ادامه با اشاره به آمار بیشترین معاینات پزشکی قانون استان افزود: در سال گذشته نزاع با ۹۹ هزار و ۸۱۷ مراجعه بیشترین حجم معاینات را در بر گرفت که نسبت به سال قبل از آن کاهش ۱.۳ درصدی داشت و بر حسب جمعیت در این بخش استان تهران رتبه ۱۲ کشور را دارا است.

قادی پاشا ادامه داد: بعد از نزاع، مصدومان حوادث رانندگی با ۴۱ هزار و ۳۸۴ و رشد ۱۱.۸ درصدی نسبت به سال قبل از آن و سلاح سرد با ۱۳۶ مورد و رشد ۱.۶ درصدی در رتبه‌های بعدی بیشترین مراجعات استان قرار دارند.

وی خاطرنشان کرد: در بخش متوفیات نیز مرگ ناشی از تصادفات با ۱۱۵۶ و کاهش ۴.۷ درصدی نسبت به سال قبل از آن، مرگ ناشی از مواد مخدر با ۷۷۵ مورد و رشد ۶.۳ درصدی، مرگ مشکوک به خودکشی با ۷۰۶ مورد و رشد ۴۸.۳ درصدی نسبت به سال قبل از آن و قتل با ۲۳۷ مورد بیشترین معاینات اجساد بوده‌اند.

وی تعداد پرونده‌های به نتیجه رسیده کمیسیون‌ها در سال گذشته را نیز ۵۹۶۵ مورد عنوان کرد.
تمام قطعات کشف شده حادثه پلاسکو تعیین هویت شدند

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در ادامه به حوادث مهم سال گذشته که اجساد آن در پزشکی قانونی استان تهران شناسایی شد اشاره کرد و گفت: در حادثه حله عراق و تصادف قطار سمنان با تلاش شبانه روزی همکاران من و در کمترین زمان با بالاترین دقت تمام اجساد و قطعات یافت شده تعیین هویت شدند که این کار با بیش از ۵۵۰ نمونه و بیش از ۴۶ هزار بار کار تطبیق به نتیجه رسید. در حادثه پلاسکو نیز اجساد و تمامی قطعات کشف شده شناسایی و مورد تعیین هویت قرار گرفت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات پزشکی قانونی استان تهران در سال گذشته گفت: راه اندازی مرکز بهارستان، راه اندازی واحد جنوب، اخذ مجوز آموزشی برای مرکز کهریزک از سوی وزارت بهداشت، برگزاری دوره‌های آموزشی، آموزش رزیدنت‌ها، شروع نمونه گیری از ۳۸۰۰ مجرم برای بانک ژنتیک از جمله اقدامات پزشکی قانونی در سال گذشته است.

وی به مشکلات این اداره کل نیز اشاره و تصریح کرد: کمبود شدید پزشک و کارمند، کمبود شدید فضای فیزیکی به ویژه در کمیسیون ها، کمبود اعتبارات و مواد مصرفی و نداشتن اعتبار برای نگهداری مرکز کهریزک از جمله مشکلات این اداره کل است که امیدواریم با همکاری دستگاه‌های استان و ستاد سازمان برطرف شود.

✅لينك عضويت در كانال حقوق پرس:👇👇👇
https://telegram.me/lawpress