✅جمع بندى نظریات جلسه هم اندیشى سردفتران ودفتریاران تهران در تاریخ ۱۳۹۶/۵/۲۹

✅جمع بندى نظریات جلسه هم انديشى سردفتران ودفتریاران تهران در تاریخ ۱۳۹۶/۵/۲۹
@Lawpress

۱- پیشنهاد شد که با شهردار جدید تهران ، کانون تعاملی نماید که شاید بتوان دامنه فعالیت دفاتر را در زمینه های مرتبط گسترش داد

۲- سندی طبق ماده 147 ق ث صادر و پایان کار قدیمی و با پلاک مادر و فقط اشاره به یک و نیم طبقه ملک مسکونی دارد
✳️ آیا با این پایان کار میتوان خانه و مغازه موجود در ملک (که بعدها احداث شده ) را منتقل کرد ؟
✅ پایان کار جهت اصلاح باید ارسال شود . سپس سند قطعی و صلح سرقفلی تنطیم شود .
✅ نظر مخالف مبنی براینکه چنانچه خریدار مسئولیت وضعیت فعلی ملک با پایان کار را بپذیرد ، نیاز به کنکاش سردفتر نیست و با آن پایان کار میتوان سند تنظیم کرد .

۳- طبق آخرین استعلام از اداره کل دفتر حقوقی سازمان ثبت ، کسورات بر خدمات ثبتی تعلق میگیرد . (قبلا هم سازمان در اینخصوص نظر مساعد خود را اعلام کرده بود .)

۴- طبق ماده 5 و 6 قانون تجارت الکترونیکی مصوب 82 ، هرجا که وجود یک نوشته از نظر قانون لازم باشد، "داده پیام" در حکم یک نوشته و قابل پذیرش است .پس به طریق اولی برای دفاتر هم اصل بودن این مدارک محرز و مدارک اخذ شده از سایتهاقابل برابراصل کردن است . (بعضا پرینتهایی اخذ شده از سایتهای مختلف به دفاتر ارائه میشود به عنوان اصل مدرک )

۵- برای تنظیم وصیت برای زرتشتیان ، "قانون اجازه رعایت احوال شخصیه ایرانیان غیر شیعه در محاکم " که لازم الرعایه است ، تنظیم وصیت بلااشکال است و تابع تکلیف خاصی نیست . نهایتا زمان تنفیذوصیت بررسی خواهد شد .

۶- حال که رای ابطال تبصره 6 بخشنامه تعرفه حق التحریر صادر شد ، کانون در حال مذاکره هستند باسازمان که دومورد اجاره و سایر اسناد مالی هم باید به شرایط قبل برگردد . اگر از طریق مذاکره با ریاست سازمان نتیجه نداشت ، دادخواست ابطال بخشنامه های مربوطه نوشته شده و آماده ارائه به دیوان است.

۷- حذف دفتر تمبر تا پایان شهریور قولش داده شده ولی هنوز قطعی نیست.

۸- درتنظیم و امضای تقسیم نامه چنانچه احد از مالکین دارای قیم باشد نیاز به اجازه سرپرستی هست ؟ خیر .

۹- با توجه به شرایط فعلی سیستم ثبت آنی ، سردفتر تکلیفی در احراز سواد فرد مبنی بر گرفتن نوشته در برگه ای جداگانه ندارد (در راستای حذف دفاتر و ثبت عبارت : ثبت با سند برابر است ) به محض امضای شخص و نوشتن نام شخص نشان از سواد است . تکلیف مازاد برای خود ایجاد نکنیم.

✅لينك عضويت در كانال حقوق پرس:👇👇👇
https://telegram.me/lawpress