تعرض معادن شن و ماسه به تاریخ مازندران

تعرض معادن شن و ماسه به تاریخ مازندران
غار قلعه طبیعی اسپهبد خورشید با پیشینه ای یک هزار و 400 ساله که از آن به عنوان 'تخت جمشید مازندران' یاد می شود و می توانست به عنوان بزرگترین غار دژ جهان در فهرست جهانی یونسکو ثبت و برای آیندگان به یادگار بماند، چند وقتی است قربانی برداشت شن و ماسه شده و چهره ای نازیبا به خود گرفته است.
طاق طبیعی اسپهبد خورشید با دهانه ای به طول 85 متر با بقایای قلعه ای کهن در ارتفاعات خطیرکوه در حاشیه شرقی جاده سوادکوه واقع شده است که در دو سوی دهانه داخلی این اثر طبیعی سازه هایی مطبّق از کف تا زیر طاق با کاربری فضاهای مسکونی و تدافعی شامل پلکان، حوض، انبار و آب انبار، از جنس لاشه سنگ و ملات آهک و گچ بنا شده است. ورودی این طاق و غار که در سال 1335 توسط عده ای غارشناسان ایرانی کشف شد با سنگ و ساروج چیده شده و تا مدخل آن ادامه دارد، حکایتگر سابقه ساخت این بنا در دوره ساسانیان است. این اثر به دلیل سوابق تاریخی ،معماری بی نظیر و نقش بی نظیر در رخدادهای تاریخی سال 1381 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
فعالیت معادن، کارخانه های برداشت شن و ماسه در حریم و اطراف این قلعه دژ تاریخی خطراتی را برای این اثر ایجاد کرده و باعث شده تا خطر ریزش و تخریب بدنه آهکی این اثر تاریخی را تهدید کند و این مساله سلامت و حیات این غار تاریخی را در معرض نابودی قرار می دهد. حریمی که برای این غار دژ در نظر گرفته شده در حدود 500 هکتار است که متاسفانه از سوی معدن کاران مورد تعرض قرار گرفته است.
نکته جالب اینجاست که کشورهای دیگر برای تقویت هویت ملی و بهره برداری سیاسی و اقتصادی از آن دست به تاریخ سازی می زنند و حتی معماری چند ده ساله را بعنوان آثار باستانی جا می زنند اما اینجا به نظر تاریخ سوزی برای خیلیها آب و نان دارد..
(در صورتی که متن بالا را می پسندید برای دیگران هم ارسال کنید) @alifirozja
@zistbomeshomal