❌ امام زمان موسای زمان، و دفع کننده‌ی عذاب.. ✍ مسعود شفیعی‌کیا

#عبرت_قرآن

❌ امام زمان موسای زمان، و دفع کننده‌ی عذاب

✍ مسعود شفیعی‌کیا

ولَقَدْ أَخَذْنَا آلَ فِرْعَوْنَ بِالسِّنِينَ وَنَقْصٍ مِّنَ الثَّمَرَاتِ لَعَلَّهُمْ يَذَّكَّرُونَ ./اعراف، ۱۳۰
فَأَرْسَلْنَا عَلَيْهِم‌ُ الطُّوفَان‌َ وَالْجَرَادَ وَالْقُمَّل‌َ وَالضَّفَادِع‌َ وَالدَّم‌َ ءَايَـَت‌ٍ مُّفَصَّلَـَت‌ٍ فَاسْتَكْبَرُواْ وَكَانُواْ قَوْمًا مُّجْرِمِين‌َ ./ اعراف‌، ۱۳۳

و خداوند فرمود که وقتی فرعون و قومش از آزار بنی اسرائیل دست نکشیدند ما برای بیداری و تنبه، آنان را به #خشکسالی و کم حاصلی زراعت و میوه هایشان مبتلا کردیم که شاید متذکر شوند.

فرعون و یارانش وقتی دست از استکبار و #ظلم برنداشتند خداوند اینبار با طوفان و #سیل که منازل و مزارع فرعونیان را غرق آب کرد عذابشان کرد تا شاید به خود بیایند، و اینبار نیز به جز منازل و مزارع بنی اسرائیل کشتزارها و منازل فرعونیان نابود شد و مجبور شدند در دامنه کوه ها خیمه زنند.

فرعونیان از موسی علیه السلام خواستند که اگر از خدایش بخواهد عذاب را بر دارد، #آزادی بنی اسرائیل را بر می گردانند، ولی پس از رفع عذاب مجددا به سلطه گری خود ادامه دادند و هامان مشاور فرعون از وی خواست تا موسی و فرزندان یعقوب را رها نکند، زیرا موسی و یارانش را براندازان سلطنت فرعون می دانست!

و هامان گفت: این بارانِ زیاد و سیل آسا برکت برای ما بود، مگر نمی بینید که دشت ها و مزارع و چشمه ساران همه آباد و پر آب شده؟!

اینبار خداوند متعال برای تنبه آنان #ملخ ها را بر سرزمین و مزارع آنان سرازیر کرد، تا حدی که تمام محصولات و میوه ها را از بن خوردند و حتی به آزار فرعونیان نیز می پرداختند.

فرعون مجددا از حضرت موسی علیه السلام خواست از خدایش بخواهد تا این عذاب هم برداشته شود و قول داد دست از بنی اسرائیل بردارد، و موسی هم بار دیگر از خدا خواست و عذاب ملخ ها رفع شد، ولی بار دیگر فرعون به عهدش پایبند نماند.

و این بار خداوند «قمل» شپشک و آفت حبوبات و غله و کشت و زرع بر آنان مسلط کرد، که حتی موها و بدن ایشان نیز از آن آفت در امان نماند، مجدد فرعون موسی علیه السلام را خواست و به وی گفت اگر این بار از خدایت بخواهی این عذاب را بردارد قطعا دست از بنی اسرائیل بر می دارم.

با دعای موسی علیه السلام آن عذاب هم رفع شد، ولی فرعون دست از ستم نکشید، و این بار خدا با انبوه #قورباغه ها زندگی را بر آنان حرام کرد، اینبار فرعونیان با گریه خدمت. موسی آمده و وعده توبه دادند تا باردیگر موسی از خدایش بخواهد تا آن عذاب هم رفع شود، که با دعای موسی رفع شد ولی باز به ستم خود ادامه دادند که اینبار به عذاب #خون که هر آبی بر آنان خون می شد، مبتلا شدند که نمی توانستند عطش خویش بر طرف کنند، بنابراین باز گفتند اگر پیامبرخدا از خدایش بخواهد آن عذاب برداشته شود، می گذاریم بنی اسرائیل را با خود ببرد، ولی این آخرین فرصت خدا را هم با #آزاد نکردن بندگان خدا و با ظلم به آنان از دست دادند و مستحق غرق در دریا شدند./
📚ر.ک: المیزان ف ج۸ ص۲۹۳/ تفسیرقمی ج۱ ص۲۳۷/تفسیر ابوالفتوح ج۵ ص۲۶۰/ الدرالمنثور ج۳ ص۱۱۱/ عیاشی ج۲ ص۲۵


▪️ در روایاتی #امام_زمان علیه السلام به چند پیامبر به خصوص #حضرت_موسی علیه السلام تشبیه شده است.
پس در بلایا دست از موسایمان نکشیم و امیدوارم ظلم نکنیم و #ظلم_پیشگان هم متنبه شوند تا جامعه تاوان ستم آنان را ندهد!

#خشکسالی
#سیل
#ملخ
#آفت
#قورباغه
#خون
#انقراض

@antioligarchie