عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌‌شود!

عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌‌شود!

بارها درباره شت‌کوین‌هایی که به طور خاص در مارکت ایران پروموت یا تبلیغ می‌شن هشدار داده شده، احتیاط کنید این پروژه‌ها فاقد بنیاد یا ارزش فنی هستند و رشدشون در گرو خرید سرمایه‌گذار جدید و افزایش تقاضا از طریق تبلیغات است نه از طریق ایجاد ارزش یا نوآوری در محصول.

در پروژه‌های کریپتو یا کد برنامه‌نویسی حرف می‌زنه (مثل بیتکوین یا بسیاری از پروژه‌های غیرمتمرکز) یا اعتبار تیم پشت پروژه. وقتی تیمی به خاطر عملکردش در یک پروژه بی‌اعتبار می‌شه، ریسک کردن مجدد روی پروژه‌های جدید اون تیم مصداق بی‌عقلی است.

تعجب می‌کنم که بعضی این همه پروژه کریپتو قدرتمند با بنیاد قوی رو رها می‌کنند و سرمایه‌شون رو روی شت‌کوین‌های بی‌ارزش با فاندرهای بد سابقه می‌برند.

از نظر من هر پروژه کریپتویی که در رسانه‌های زرد، شبکه‌های ماهواره‌ای و… تبلیغ شد اسکم هست چون مارکت‌هایی با اقتصاد ضعیف و تورم بالا رو تارگت کرده. ممکنه به لحاظ قیمتی رشد کنند اما مبنای این رشد ورود خریداران جدید با تبلیغات است و این پروژه‌ها در حدی نیستند که بتوانند با ارائه نوآوری در محصول این حجم از سرمایه‌گذاری رو به سودآوری در یک سطح قیمتی پایدار برسونن. ساده بخوام بگم این شت‌کوین‌ها تا زمانی رشد می‌کنند که خریدار ناآگاه دارند و زمانی که خریداری نبود و تقاضا جوابگوی فشار عرضه نبود قیمت‌شان به شدت سقوط خواهد کرد و چون هیچ بنیاد یا برنامه‌ توسعه‌ای ندارند به افول می‌رسند و مالباخته‌های بسیاری را دست خالی باقی خواهند گذاشت.

از خودتون بپرسید مگه بیتکوین، اتریوم و بسیاری پروژه‌های ارزشمند دیگه در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ شدند که به این محبوبیت و مقبولیت رسیدند؟


یک اصل را در ذهن خودتون داشته باشید:

هرجا شنیدید یا دیدید پروژه‌ای در مارکت کریپتو به جای تمرکز روی توسعه محصول و نوآوری شما را به خرید توکن خودش ترغیب کرد یا از شعارهایی مثل این که فلان توکن بیتکوین یا اتریوم آینده است استفاده کرد، مطمئن باشید اسکم است.

دعوت به خرید توکن به جای تمرکز روی محصول مثل این است که فلان برند مواد غذایی به جای تلاش برای ارائه محصولات با کیفیت مطابق نیاز مارکت و تبلیغ ویژگی‌ها یا مزیت‌های محصول، دائما در تبلیغات با وعده‌های توخالی مخاطب را به خرید سهام خودش دعوت کند. دقت کنید، موسسین پروژه‌های معتبر هیچ‌وقت درباره قیمت کوین یا توکن خودشون صحبت نمی‌کنند یا اصطلاحا شیل نمی‌کنند. تمرکزشون روی توسعه فناوری و محصول و رفع مشکلات است و قیمت را به مارکت واگذار می‌کنند.

در پایان، اگر مالباخته یک پروژه اسکم کریپتو هستید، هیچ وقت حاضر نشوید که با پروموت شدن مجدد اون پروژه در یک مارکت جدید برای خودتون فرصت خروج فراهم کنید. این کار مثل اینه که برای نجات خودتون دیگران رو به دره پرتاب کنید. این اصلا جوانمردانه و اخلاقی نیست. وقتی آگاهی دارید که یک پروژه اسکم هست و قبلا هم مالباخته‌های زیادی داشته یا تیم معتبری نداره، به بهانه اینکه ضررهای مالباخته‌های قبلی جبران بشه در پروموت کردن مجدد اون شت‌کوین مشارکت نکنید و به دیگران آگاهی‌رسانی کنید و با افرادی که آگاهی‌رسانی می‌کنند مقابله نکنید.

احتیاط کنید و در این شرایط دشوار اقتصادی قدر سرمایه‌های خودتون رو به هر میزان که هست حتی چند دلار، بدونید. سودجویان بسیاری به دنبال همون چند دلارهای شما و امثال شما هستند.