⁠⁣چرا بشر با اضطراب زنده مونده. -----. معرفی کتاب …خواندن بخش اول

⁠⁣چرا بشر با اضطراب زنده مونده. -----. معرفی کتاب …خواندن بخش اول

⁣چرا بشر با اضطراب زنده مونده
-----
معرفی کتاب


خواندن بخش اول

⁣سیستم اضطراب و حس ناخوشایندش در طول قرن‌ها به واسطه‌ی فرگشت یا تکامل به وجود اومدن تا ما رو هم درباره خطرها هشیار نگه دارن هم قدرت مبارزه یا فرار رو بهمون بدن. اگر این سیستم نبود شما هم از بلندی پرت می‌شی پایین، هم خرس شما رو می‌بلعه و هم در دوئل با دشمن شکست می‌خورید.

⁣اضطراب باعث میشه شما بترسین و جلو نرین، باعث میشه شما خطر رو احساس کنین. یک سیستم شبیه به سیستم هشدار حریق که تو خونه‌ها نصبه و در صورت آتیش سوزی لوله‌ها رو فعال می‌کنه و آتیش رو خاموش می‌کنه.

⁣بدن هم همچون همون سیستم اتفا حریق بعضی وقتا الکی و بیخود و بی‌جهت فعال میشه. بعضی وقتا سنسورهامون خیلی حساس میشن و درباره چیزهایی اضطراب میگیرن که اصلا قرار نیست خطر جانی برای ما داشته باشن. این هم یادمون نره که ما یک بدن قدیمی و کهن رو آوردیم به دنیای مدرن.

⁣شما صد هزار سال پیش در ماه بطور محدود با خرس یا مار (یا هر خطری) روبرو می‌شدید و این سیستم هشدار شما رو از مهلکه نجات میداد. اما بشر امروزی با این سیستم و سنسورهای قدیمی از هرچیزی ممکنه دچار اضطراب بشه. از رد شدن در مصاحبه شغلی گرفته تا سین نکردن مسیجتون توسط دوستتون.

⁣امروزه ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که از خبر و رسانه و زندگی و همه چی خبر منفی میاد. از جنگ و ترس و رکود و تورم گرفته تا بیماری و هزار و یک مورد دیگه که ما رو بمباران می‌کنن. اینجاست که این سیستم مفید امروزه داره علیه خود ما فعالیت می‌کنه. شاید قرن‌های دیگه طول بکشه تا آپدیت بشیم.

⁣یک بیماری نادری هم وجود داره که در بعضی انسانها، اضطراب و استرس وجود نداره. از جمله میان صخره‌نوردها یا کوهنوردان حرفه‌ای یا اینایی که میرن روی آسمون خراشها سلفی میگیرن. اگه جزئیات زندگی اینا رو دنبال کنید متوجه می‌شید که اغلب تو جوونی کشته میشن.

⁣دلیلش هم واضحه: اون ترس‌های قدیم بشر، همچون ترس از ارتفاع یا موارد خطرناک، اونا رو نمی‌ترسونه و یکی از تجربیاتشون میشه آخرین تجربه‌شون. اینکه من میترسم و روی آسمون خراش نمیرن سلفی بگیرم، یعنی سیستم اضطرابم مانع من میشه اینکارو بکنم. پس زنده میمونم.

⁣زنده موندن هم یعنی بقا و در تکامل، بقای گونه بر همه چی اولویت داره: پس اضطراب رویکردیه که در بقای ما تاثیر داره. این خلاصه‌ای بود از دو کتاب «مدیریت اضطراب» از علی صاحبی و «دلایل خوب برای احساس‌های بد» از راندولف ام نسه.

کانال یوتیوب من

------
@friedrish