️یونان معبر فلسفه الهی است نه مبدأ آن/ دین به «قلم» قسم یاد می‌کند نه به اسلحه و موشک

♦️یونان معبر فلسفه الهی است نه مبدأ آن/ دین به «قلم» قسم یاد می‌کند نه به اسلحه و موشک

👤آیت‌الله جوادی آملی در دیدار دیمیتری الکساندر کیس، سفیر یونان:

🔹سقراط می‌گوید مرگ پوسیدن نیست، بلکه از پوست به در آمدن است و منشأ این تفکر، آموزه‌هایی است که از رهبران الهی و انبیای دریافت کرده بود، در واقع یونان، معبر فلسفه الهی است نه مبدأ آن؛ ابراهیم خلیل که دست به تبر برد و به قول سعدی «همه بت‌های آذری بشکست» و بعد ماجرای «بَرْداً وَ سَلاماً» رخ داد.

🔸یونانی‌های خوش‌فهم این پیام ابراهیم خلیل را دریافت کردند که ابوریحان بیرونی در کتاب شریف خود به نام «تحقیق ماللهند» به این نکته اشاره می‌کند که سقراط این پیام الهی را شنید و فهمید که انسان موجودی ابدی است که بعد از مرگ به جهان ثبوت می‌رود، لذا در پای عقیده خود ماند و سم را نوشید.

🔹دول غربی، حداقل ۷۰ میلیون انسان را در جنگ جهانی اول و دوم کشتند، اینها فکر می‌کردند اسلحه، موشک و قدرت نظامی، انسان را متمدن می‌کند، هم اکنون نیز برخی این چنین فکر می‌کنند، اما سقراط، ثابت کرد انسان با قربانی شدن و جانفشانی در پای عقیده الهی خود می‌تواند به آن نقطه ثبات که مقصد اوست برسد.

🔸این تفکر و سخنانی است که بوی وحدت بین تفکر یونان و تفکر الهی ما را می‌دهد، این تفکر الهی می‌گوید اسلحه را بگذار و قلم را بردار! دین به «قلم» قسم یاد می‌کند نه به اسلحه و موشک! حرف‌های سقراط و افلاطون نیز از این جنس است.

🔹امیدواریم ایران و یونان با همکاری‌های علمی خود، تفکر الهی و عقلانی را در جهان احیاء کنند و به گوش همه جهانیان برسانند تا مستکبرین، موشک و اسلحه را کنار بگذارند و قلم بردارند و به گفت‌وگوی علمی و منطقی بپردازند.


🔰منبع: نو اندیشی دینی کیان

@religionandsociety