♦️گمان میکردند قرآن در ارث مرد را بر زن مقدم کرده است، غلط است آقا!

♦️گمان میکردند قرآن در ارث مرد را بر زن مقدم کرده است، غلط است آقا!

🎥 فیلم کامل سومین قسمت از برنامه #چهارسو، گفتگو با آیت الله #سید_کمال_حیدری، مرجع تقلید و استاد حوزه علمیه:

🔹«تقریباً اتفاق علمای مسلمین این است که نظر علما خود دین نیست، چرا که احکام را به دو دسته احکام #ظاهری و #واقعی تقسیم کرده اند. همین مسئله به این معناست که نظر علما #برداشتی_از_دین است نه خود دین.

🔸در صورتی که در یک مسئله چندین نظر داشتیم، اگر همه آن ها دین باشد #تناقض و #تضاد لازم می آید. شما اگر نظر عالم را مساوی دین کردید، لازمه اش این است که دین چندین بشود در واقع.

🔹اگر شما با توجه به شرایطتان #مطالعه کردید و دیدید تشیع مکتب حقی است، این برای #سعادت شما در قیامت کافی است. شما در قیامت می گویید من با توجه به شرایط و استطاعتم به قدری که توانستم مطالعه کردم و به این دلیل رسیدم و شیعه شدم که البته این هم 1 درصد است و 99 درصد ما با توجه به شرایط تولد و جامعه و ... #شیعه شده ایم. خب اگر بگویید تشیع این افراد قبول نمی شود که اکثر #شیعیان هم باید #جهنم بروند، اما اگر بگویید قبول است، چرا آن کسی که در جامعه #بودایی متولد شده #معذور نباشد؟

🔸بنده می گویم از بعد نظری هر صاحب نظری #حق دارد دلیل خود را بیان کند و ما هم باید #احترام بگذاریم، اما اگر کسی بخواهد در مقام #عمل دست به کار شود و نظرش را به کرسی بنشاند و بگوید یا نظر من را قبول کنید یا سر شما را خواهم برید، این غلط و اشتباه است.

🔹آن نظری باید در مقام عمل اجرا شود که #مردم آن را انتخاب کرده اند، مثلاً در کشور ما گفته می شود #جمهوریت و #مردم_سالاری، یعنی مردم این نظام و قانون اساسی را خواسته اند و در مقام عمل همان باید اجرا شود.

🔸فصل مقوّم ورود به دین اسلام، قبول کردن پیامبری پیامبر اسلام(ص) است. بنده معتقدم شرط ورود به تشیع این است که بعد از پیامبر در مسائل دین به علی(ع) و اولادش(ع) مراجعه شود و نه دیگران.

🔹بعضی برای ورود به تشیع #عصمت، دوازده امامی بودن و اعتقاد به #خلافت_سیاسی را شرط می دانند؛ بنده به همه این ها معتقدم و دلیل هم دارم که این ها حق است، اما شرط ورود به تشیع نمی دانم؛ یعنی می خواهم پرچم تشیع را گسترش بدهم.

🔸متأسفانه در بعضی از مقاطعی که از بنده پخش شد، برخی گمان کردند بنده اعتقاد به عصمت و خلافت سیاسی امیرالمومنین(ع) ندارم؛ نه آقا بنده اعتقاد دارم و کتاب و بحث هم در اثباتشان دارم، اما می گویم اگر کسی #اجتهاد کرد و برایش ثابت نشد، حق ندارم او را از تشیع خارج کنم.

🔹خیلی ها گمان میکردند قرآن در #ارث مرد را بر زن مقدم کرده است، غلط است آقا!

🔸 ما در #مسأله زن نمی گوییم موضوع ثابت است و ما می خواهیم حکم را تغییر دهیم؛ موضوع #تغییر کرده است. شرایط #زنان_عصر_صدر_اسلام با #زنان_امروز متفاوت است، لذا بنده معتقدم باید #حقوق آن ها هم #تغییر کند.

🔹ائمه(ع) هم گاهی به دلیل #تغییر_شرایط احکام را تغییر می دادند. ما در زمان امام صادق(ع) می بینیم ایشان #زکات را در چیزهای دیگری هم وضع کرده اند. آقایان چون #زمان و #مکان را در اعتبار نگرفتند و شرایط اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و مالی را در نظر نگرفتند گفتند #تعارض شده است.

🔸هیچ جای #قرآن نگفته من #مطلق هستم، شما در علم اصول گفته اید مطلق و مقید، من و شما هستیم که برداشت می کنیم این آیه مطلق است یا #مقید.»

🔹مشاهده فیلم کامل مصاحبه:
aparat.com/v/dr2nQ?1
➖➖➖➖➖
🔰منبع: برنامه اینترنتی چهارسو

@religionandsociety