🔻 سرکوب مسلمانان در چین🔻. قفل و زنجیر بر در مساجد

🔻 سرکوب مسلمانان در چین🔻. قفل و زنجیر بر در مساجد

🔻 سرکوب مسلمانان در چین🔻
قفل و زنجیر بر در مساجد

📰 مجلهٔ امریکایی فارین‌پالیسی [ترجمهٔ شفقنا] نوشت:

1⃣ حزب کمونیست چین با برقراری و اجباری کردن کمپ‌های بازآموزی برای بیش از یک میلیون مسلمان اویغور، تهدید مسلمین هوی به خراب کردن مسجدشان، و البته بستن کلیساهای بزرگ مسیحیان پروتستان، در زمینه آزادی مذهبی در سرتاسر کشور چین روزبه‌روز محدودیت‌های بیشتری ایجاد می‌کند. این اقدامات در راستای تلاش‌های دولت چین برای چینی‌کردن اسلام در آن کشور است. اخبار این اقدامات یک هفته پس از این‌که پلیس در مقابله با پیروان مسلمین هوی چند مسجد را مهروموم کرد، رسانه‌ای شد. آن روزها چند ویدئوی خشن درباره اقدامات پلیس چین در مقابله با این مسلمانان فضای مجازی و به‌طور مشخص توئیتر را متاثر کرد. انتشار چند مصاحبه در مامی‌چانگ و هوی‌هوی‌دنگ- جاهایی که مساجد مسلمین تخریب شده بود- مسلمین را در موقعیت دشواری قرار داد؛ و درواقع مسلمانان این ایالت‌ها را بین عشق‌شان به خدا و قوانین کشورشان سردرگم کرد. یکی از اعضای مسجد مهروموم شده شهر مامی‌چانگ می‌گوید که «اسلام نمی‌تواند و نباید چینی شود». او که نمی‌خواهد نامی ازش در گزارش بیاید می‌گوید که قصدشان پایبند ماندن به عبادات سنتی اسلام است و البته تاکید می‌کند که او و هم‌دین‌هایش مسلمانان چینی را گمراه می‌دانند (توصیفاتی که این مسلمان چینی ارائه می‌کند، تا حدی هم‌تراز با تعالیم سلفی‌هاست، با این‌که خودش این واژه را بر زبان نمی‌آورد). او می‌گوید: «عبادات ما با آن‌هایی که در مسجد دولتی عبادت می‌کنند، فرق دارد و به این دلیل هم هست که در سیزده سال اخیر ما هر کدام جدای از هم عبادت کرده‌ایم».

2⃣ در چین افراد برای انجام اعمال مذهبی باید از دولت مجوز داشته باشند. مسلمین هوی هم در طول سال‌های گذشته بارها درخواست مجوز کرده‌اند، ولی درخواست‌های این گروه از مسلمانان تاکنون مورد پذیرش قرار نگرفته است. یکی از این مسلمانان می‌گوید که «تنها اجازه‌ای که داده‌اند این است که اعمال‌مان را در شهر توان‌ژی انجام دهیم». روی دیواری که این مرد مقابلش ایستاده، نوشته شده است: «حفظ اتحاد و وحدت نژادی، هماهنگی و ثبات اجتماعی را ترویج می‌دهد». حزب کمونیست چین نگران دسته‌بندی‌ها و فرقه‌بازی‌های مذهبی است.

3⃣ در سال ۲۰۱۶ شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین، در سخنانی بحث‌انگیز بر لزوم چینی‌شدن مذاهب رسمی بزرگ این کشور، از جمله اسلام، کاتولیسم، پروتستانیزم، بودیسم و تائویسم با هدف «راهنمایی پیروان این مذاهب به فهم این واقعیت که در یک جامعه سوسیالیستی زندگی می‌کنند»، تاکید کرد. در کنگرده نوزدهم حزب کمونیست نیز که در سال ۲۰۱۷ برگزار شد، آقای پرزیدنت یک‌بار دیگر بر خواسته‌هایش اصرار ورزید: «باید سیاست‌های حزب را به‌طور کلی در امور مذهبی پیاده کنیم، که مهم‌ترین این سیاست‌ها یکی چینی‌سازی مذاهب رسمی کشور است و دیگری تهیه و ارائه نوعی راهنمایی زنده و فعال برای همزیستی مذهب و سوسیالیسم». حالا به‌نظر می‌رسد شی جین پینگ دارد به پیشرفتی که مدنظر داشته، دست پیدا می‌کند.

http://yon.ir/OVVZx

🔰منبع: کانال فرید مدرسی

@religionandsociety