🔺به یاری هموطنانمان بشتابیم

🔺به یاری هموطنانمان بشتابیم

سیدحسین سراج زاده (رییس انجمن جامعه شناسی ایران و عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی)

✅ در روز فرخنده مبعث حضرت محمد مصطفی (ص) پیامبر رحمت و مکرمت های اخلاقی،  با کلامی از آن بزرگوار، که وجه مشترک آموزه های همه پیامبران و مصلحان است، و قاعده طلایی اخلاق نامیده شده، سخن را آغاز می کنم:

 "آنچه را برای خود می خواهی برای دیگران هم بخواه."

✅ با بارندگی های کم سابقه نوروز امسال سیل های سهمگین و ویرانگری به راه افتاد که جان شماری از هموطنان عزیزمان را گرفت و به دارایی ها، خانه و کاشانه، و کسب و کار و مزرعه شمار قابل ملاحظه ای از مردم، به ویژه در استان های گلستان، مازندران، فارس، لرستان، ایلام و خوزستان، خسارت های گسترده ای وارد کرد.

✅ در روزهایی که گذشت مردم و دستگاه های مسئول در مناطق درگیر سیل، که از گلستان در شمال شرق تا خوزستان در جنوب غرب کشور را در بر می گرفت، برای کاهش خسارت های جانی و مالی و مهار بحران، تلاش های شبانه روزی و طاقت فرسایی داشتند، با وجود این، ابعاد فاجعه بسیار بزرگ و و ویرانگر بوده است.   

✅ اینکه این سیل های ویرانگر، چقدر طبیعی و چقدر ناشی از نحوه مواجهه جامعه ما (مدیران و مردم) با طبیعت و محیط زیست و نیز ناشی از مسئولیت نشناسی، بی تجربگی، و بی تدبیری در مدیریت حوادث و بحران های این چنینی است، یک پرسش اصلی و اولویت دار در حوزه عمومی است که لازم است به صورت کارشناسانه و همه جانبه با جدیت دنبال شود، تا برای آینده نزدیک و دور ما عبرت آموز باشد. 

✅ در حال حاضر، با فروکش کردن سیل خانمان برانداز، کمک به هموطنان خسارت دیده برای بازسازی خانه و زندگی و کسب و کارشان یک وظیفه انسانی و اخلاقی همگانی است. در عین اینکه دولت مسئولیت دارد تا منابع و امکانات لازم برای این امر را فراهم کند، همه ما وظیفه داریم تا در این مسیر به هموطنانمان یاری برسانیم. 

✅ در حالی که مطالبه گر یک گزارش ملی کارشناسانه و گفتگوی جمعی مسئولانه در حوزه عمومی درباره علتها، عوامل، و مقصران این رویدادهای مخرب هستیم، با کمک فوری و در حد توان خود به سازمان های ملی و سازمان های مردم نهاد حرفه ای امداد رسان، می توانیم مسئولیت انسانی و اجتماعی خود برای کمک به هموطنان آسیب دیده را به انجام برسانیم. 

✅ به امید اینکه با یک همیاری ملی از رنج هموطنان مناطق آسیب دیده کاسته شود و هر چه زودتر به زندگی عادی برگردند.

 💢 شماره حساب ۹۹۹۹۹ نزد تمامی بانک های کشور به نام جمعیت هلال احمر
واریز از طریق شماره ‏کارت بانک ‏ملت:
۶۱۰۴۳۳۷۹۹۹۹۹۹۹۹۶
واریز از طریق شماره کارت بانک رفاه:
۵۸۹۴۶۳۱۸۵۰۲۵۹۷۳۰

 💢شماره حساب جمعیت امام علی (ع)
شماره کارت بانک ملت به‌ نام جمعیت‌ امام علی:
۶۱۰۴۳۳۷۵۹۳۹۱۹۴۲۴
شماره حساب به‌ نام جمعیت امام علی:
۵۵۰۸۹۶۶۲۱۷

http://yon.ir/LGqMZ

@iran_sociology
@religionandsociety