✅ملکشاهی: مخالف الحاق سازمان ثبت اسناد به قوه مجریه هستم

✅ملکشاهی: مخالف الحاق سازمان ثبت اسناد به قوه مجریه هستم
@Lawpress

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: با الحاق سازمان ثبت اسناد به قوه مجریه مخالف هستم.

الهیار ملکشاهی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: الحاق سازمان ثبت اسناد به قوه مجریه در کمیسیون قضایی مجلس مطرح شده و در حال بررسی است.

وی اضافه کرد: در مورد بحث الحاق سازمان ثبت اسناد به قوه مجربه برخی افراد معتقدند ثبت اسناد بحث حاکمیتی است و باید در اختیار قوه مجریه قرار گیرد که با این مساله مخالف هستم.

ملکشاهی گفت: این الحاق پذیرفته شده نیست چراکه ماهیت ثبت اسناد حقوقی است به گونه‌ای که تعیین حد و مرز املاک مردم، اجرای طرح کاداستر و همچنین بررسی اسناد مالکیت مردم مبنای حقوقی دارد.

وی گفت: قسمت عمده‌ای از کار ثبت اسناد به عنوان کارشناسی برای قوه قضائیه است و افرادی که اختلاف بین احوال و املاک دارند به ثبت اسناد ارجاع می‌شوند تا نظر کارشناسی بگیرند و قطعاً این سازمان باید همچنان در اختیار دستگاه قضایی باشد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: قسمتی از کار ثبت اسناد شبه قضایی است و درخواست سند اصلاحی و تکمیلی را بررسی می‌کند و آنچه که شبیه حکم است را تبدیل به حکم می‌کند.

وی یادآور شد: این سازمان تاکنون با نظارت دستگاه قضایی موفق عمل کرده و مشکلی در عملکردش دیده نشده و ضرورتی برای الحاق وجود ندارد.

ملکشاهی تصریح کرد: قبلاً نقل و انتقال و الحاق سازمان‌ها و ادغام آنها انجام شد و کلا این نقل و انتقال‌ها و کم و زیاد شدن‌ها به کشور ضربه می‌زند.

وی گفت: دولت چند وزارتخانه را با هم ادغام کرد و الان به این نتیجه رسیدند جدا کنند و این منجر به سردرگمی مردم شده است.

✅لینک عضویت در کانال حقوق پرس:👇👇👇
https://telegram.me/lawpress