ملکشاهی:

ملکشاهی:
✅کاهش پروند‌ه‌های اختلافی و حقوقی زمان‌بر با تشکیل نهاد داوری/ لزوم ارایه لایحه از سوی دولت یا قوه قضاییه
@lawpress
رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: با تشکیل این نهاد نه تنها پرونده‌های اختلافی بلکه میزان پرونده‌های حقوقی زمان‌بر هم در محاکم قضایی کاهش پیدا می‌کند.

الهیار ملکشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص تشکیل نهاد داوری، گفت: طرح نهاد داوری هنوز تدوین و تنظیم نشده لذا این موضوع در دستور کار کمیسیون قرار نگرفته است، در حقیقت نهاد داوری از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا نقش میانجی‌گری دارد و ضمن کاهش تعداد پرونده‌ها در دادگستری در کاهش و مصالحه بسیاری از اختلافات تاثیر دارد.

نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: نهاد داوری در مراحل اولیه کار قضایی و هنگام عقد قراردادها باید مورد توجه جدی تری قرار گیرد زیرا پیش‌بینی این نهاد مسیر حل و فصل اختلافات را تسهیل می‌کند، در حقیقت بر اساس قراردادها و معاهدات در سطح داخلی و بین‌المللی رفع اختلافات به نهادهای داوری واگذار می‌شود.

وی با تاکید بر ارایه لایحه تشکیل نهاد داوری، گفت: قوه قضاییه یا وزارت دادگستری باید این لایحه را تهیه و به مجلس ارایه کند، طرح به دلیل بار مالی با مشکل روبه رو می‌شود.

ملکشاهی معتقد است: تشکیل نهاد داوری در کاهش اختلافات تاثیر خواهد داشت زیرا بسیاری از پرونده‌ها را اختلاف بین شرکت‌ها و پروژه‌هایی شامل می‌شود که در صورت پیش بینی نهاد داوری، میزان آنها بسیار کاهش پیدا خواهد کرد در واقع با تشکیل نهاد داوری از طریق دادگاه‌ها پرونده به نهاد داوری ارجاع و مشکل حل و فصل می‌شود.

رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: تشکیل نهاد داوری در کاهش تعداد پرونده‌های حقوقی هم می‌تواند اثرگذار باشد، برخی از پرونده‌های اختلافی زمان‌بر مبنی بر اختلاف بین کارفرما و کارگر با تشکیل نهاد داوری قابل بررسی است.

✅لينك عضويت در كانال حقوق پرس:👇👇👇
https://telegram.me/lawpress