دادستان عمومی و انقلاب زنجان خبر داد

دادستان عمومی و انقلاب زنجان خبر داد
✅اولتیماتوم سه ماهه برای ساماندهی وانت بارها/ توقیف خودروهای متخلف در دستور کار
@lawpress
به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، حجت‎الاسلام والمسلمین حسن مظفری دادستان عمومی و انقلاب زنجان، ضمن اولتیماتوم سه ماهه برای ساماندهی وانت بارها
گفت: برابر مفاد آيين نامه راهنمايي و رانندگي ، حمل هرگونه بار توسط انواع وسايط نقليه صرفاً با رعايت حدود مندرج در قانون و با لحاظ ضوابط مربوطه مجاز خواهد بود.

وی ادامه داد: در همين راستا متأسفانه در سطح استان مشاهده مي شود در معابر درون شهري و محورهاي برون شهري و جاده اي انواع وانت بار و نيسان به صورت غيراستاندارد و بيش از ظرفيت تعريف شده در قانون نسبت به حمل بار اقدام مي کنند، اين در حالي است كه حسب مقررات و ضوابط تعيين شده از سوي قانونگذار حداكثر طول بار مجاز براي انواع وانت بار و نيسان صرفاً برابر طول اتاق بار استاندارد آن بوده و هر ميزان جلوآمدگي و يا بيرون ماندگي محموله از اتاق بار طراحي شده براي آنها ممنوع است.
@lawpress
حجت الاسلام والمسلمین مظفری گفت: در همين خصوص برابر اعلام مسئولين راهنمايي و رانندگي استان ، به جهت عدم رعايت مقررات حمل بار از سوي برخي رانندگان متخلف ، به كرات شاهد بروز حوادث ناگوار جاني و مالي در سطح استان بوده ايم. متأسفانه در اينگونه تصادفات بعلت اينكه راننده در حمل بار ، ظرفيت ، ابعاد و وزن مجاز را به ويژه در بحث حمل تيرآهن و ميلگرد مراعات نکرده است ، شاهد جابجايي بار در تصادفات و ترمزهاي ناگهاني و وارد شدن بار به اتاق ديگر خودروهاي در حال تردد و به تبع آن حدوث جراحت و يا مرگ راننده و سرنشينان آن بوده ايم.

وی ادامه داد: در همين رابطه هرچند نسبت به مشكلات اقتصادي و شرايط سخت شغلي رانندگان واقف بوده و ليكن يقيناً موضوع حفظ جان مردم و پيشگيري از وقوع حوادث جاني از اهميت به سزايي برخوردار است ، لذا تأكيد مي شود حداكثر در بازه ي زماني 3 ماه از تاريخ اين نامه ، ترتيبي اتخاذ شود تا كليه آهن فروشان استان با جايگزين کردن وسايط نقليه مجاز براي حمل بار از حمل غيرقانوني بار با انواع وانت بار و نيسان به جد خودداري کنند.
@lawpress
دادستان زنجان خاطرنشان کرد: در همين خصوص با امعان نظر به اينكه وسايط نقليه اخيرالذكر برابر قوانين مربوطه صرفاً مجاز به حمل بار به اندازه ظرفيت و طول اتاق بار استاندارد خود هستند ، لذا مأمورين پليس راه و راهور مكلفند پس از مهلت اعلامي در فوق به محض رؤيت هرگونه تخلف حمل بار از سوي رانندگان وسايط نقليه فوق‎الذکر نسبت به توقيف خودروي راننده متخلف اقدام کنند.

وی افزود: به همين جهت مقرر است اتحاديه آهن فروشان زنجان در كل سطح استان به كليه آهن فروشان موضوع را با قيد اين نكته كه: «در صورت عدم رعايت مقررات و ضوابط حمل بار به لحاظ ميزان ، ابعاد و وزن مجاز بار از سوي رانندگان انواع وانت بار ، خودروي راننده متخلف توقيف خواهد شد.» ، ابلاغ کرده و نتايج ابلاغ نيز به اين مرجع گزارش شود.

دادستان زنجان در پایان خاطرنشان کرد: در همين راستا علاوه بر انجام موارد و الزام به رعايت ضوابط حمل بار از سوي آهن فروشان ، اتحاديه ي مذكور با هماهنگي و همكاري ديگر مبادي مربوطه ، ترتيبي اتخاذ کند تا مردم نيز در حمل بار كم حجم خود متحمل هزينه ي گزاف نشوند. لذا در همين خصوص مقرر است اتاق اصناف نيز با همكاري نيروي انتظامي استان ضمن برگزاري جلسات مشترك تدابير لازم را جهت اجرايي کردن موارد قيد شده در نامه اتخاذ و نتيجه به همراه مصوبات جلسه به اين مرجع گزارش شود.
✅لينك عضويت در كانال حقوق پرس:
https://telegram.me/lawpress