✅آغاز بررسی جدی لایحه جامع وکالت در مجلس / دولتها موظف به ایجاد شرایط دفاع آزادانه وکلا از موکلان هستند

✅آغاز بررسی جدی لایحه جامع وکالت در مجلس / دولتها موظف به ایجاد شرایط دفاع آزادانه وکلا از موکلان هستند
@lawpress
نشست هم اندیشی بررسی لایحه جامع وکالت با حضور مسئولانی از قوه قضاییه، شورای نگهبان، کانون وکلا، نمایندگان مجلس و برخی از اساتید دانشگاه و کارشناسان حقوقی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت در این نشست محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس با بر لزوم به روز شدن لایحه جامع وکالت اشاره و افزود: نگرشهای حقوقی باید با اصول حقوق عمومی و اساسی منطبق شود و لایحه جامع وکالت روزآمد گردد.

دکتر محمد جوادفتحی نماینده مردم تهران در مجلس نیز در این نشست با بیان اینکه لایحه جامع در قسمتهایی که جنبه حاکمیتی دارد باید از طریق قانونگذاری در مجلس تدوین شود اما در قسمتهایی که صرفا جنبه صنفی دارد اصولا دخالت مجلس بی مورد است گفت: کانونهای وکلا باید بتوانند این موارد را با اختیار تفویضی قانونی در قالب آئین نامه یا اساسنامه تدوین و اجرا کنند و خود به تدبیر امورشان بپردازند. وی اضافه کرد عدم دخالت در امر کلان قانونگذاری ضعفی است که دامنگیر جامعه وکالت کشور شده است و باید مرتفع شود.
@lawpress
حسن نوروزی عضو کمیسیون قضایی حقوقی مجلس نیز در این نشست با تاکید بر استقلال حرفه وکالت گفت: با حفظ استقلال کانون به یکپارچگی نهاد وکالت و نظارت کلی بر کار وکالت باور دارم

نوروزی به قانون نظارت بر کار نمایندگان توسط مجلس اشاره کرد و خواستار افزایش کانون های وکلا در تمام استان ها شد.

عضو کمیسیون قضایی حقوقی مجلس از کانون های وکلا و مرکز پژوهش های مجلس خواست برای تدوین همه لوایح از جمله وکالت و حقوق تجارت کمیسییون قضایی را کمک کنند.

دکتر خدائیان چگینی معاون حقوقی قوه قضائیه در این نشست با بیان اینکه نقد لایحه جامع وکالت باید با توجه به نقاط قوت و ضعف آن انجام گیرد گفت: باید نه تنها موجب دسترسی مردم به وکیل بلکه امکان انجام وظیفه درست وکیل فراهم شود. اقدام ناصواب فرد یا گروه اندک نباید به حساب کل حرفه گذاشته بشود در عین حال باید بودجه ای برای تامین خدمات معاضدتی و تسخیری پیش بینی شود.

دکتر ابراهیمیان عضو شورای نگهبان نیز در این نشست بر لزوم نگاه کارشناسانه و بدون جهت گیری به لایحه جامع وکالت تاکید کرد.
@lawpress
همچنین در این نشست دکتر حسین آبادی، رئیس کانون وکلای مرکز تفاوتهای نظارت و دخالت را برشمرد و با ذکر مثالهایی ثابت کرد که در قانون اولیه استقلال کانون وکلا نظارت به قوی ترین وجه وجود داشته و در قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت تبدیل به دخالت شده است.

نشست کارشناسی لایحه جامع وکالت
دکتر مرتضی شهبازی نیا، رئیس دانشکده حقوق دانشگاه تربیت مدرس در این نشست با تاکید بر اینکه نظام قضائی باید در برابر مداخلات نادرست فارغ از فشارهای بیرونی و درونی عمل کندافزود: نظام قضایی باید ترتیبی بدهد که خدمات حقوقی حرفه ای در اختیار همگان قرار گیرد و این مقدمه واجب حقوق شهروندی است که جز با استقلال وکالت و وکیل تحقق نخواهد یافت.

خانم دکتر داوودی با تصریح به اینکه در صورت مخدوش شدن استقلال کانون وکلا عضویت ایران در کانون بین المللی وکلا زیر سوال می رود اظهار داشت استقلال کانون وکلا و خودگردانی مالی آن موجب ارتقاء سطح آموزش و مدنیت شده است.
@lawpress
دکتر اسلامی پناه وکیل دادگستری، استاد دانشگاه تهران و نماینده دوره هشتم مجلس با اشاره به مبانی فقهی لزوم استقلال وکیل نظریه حاکمیتی بودن وکالت در دعاوی را رد کرد و استقلال وکلا و کانون وکلا را ضامن حفظ عدالت دانست.

بهمن کشاورز رئیس اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران در این نشست با برشمردن استانداردهای بین المللی وکالت در دعاوی اظهار امیدواری کرد: مجلس شورای اسلامی قانونی که این استانداردها را کاملا رعایت کرده باشد تصویب کند.

در این نشست همچنین دکتر سیدمحمود کاشانی استاد دانشگاه و وکیل دادگستری در خصوص تعهدات وکیل و بایسته های قانونگذاری و همچنین رضا یزدی از وکلای دادگستری به سخنرانی پرداختند.

آقایان جعفرزاده، کمالی پور، دکتر علی نوبخت، تجری، نوروزی، شوشتری، کاظمی و پورابراهیمی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین میرکوهی معاون وزارت دادگستری از میهمانان و حاضرین این نشست بودند.
✅لينك عضويت در كانال حقوق پرس:
https://telegram.me/lawpress