دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه در گفت‌وگو با میزان:

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه در گفت‌وگو با میزان:
✅جزئیات تازه از کلاهبرداری 220 میلیاردی در کرمانشاه/ از صف‌های طولانی مردم برای پرداخت پول به متهم تا هواپیمایی که فرود نیامد
@lawpress
مجتبی ملکی دادستان عمومی و انقلاب مرکز کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان با تشریح جزئیات کلاهبرداری میلیاردی در کرمانشاه گفت: این فرد ابتدا از سازمان صنعت، معدن و تجارت مجوزی را برای تولید گلیم، گبه و قالی می‌گیرد. سپس با مقدماتی کار خود را آغاز و پس از مدتی با نصب و پخش اطلاعیه‌‎ در سطح شهر با عنوان اعطای سود زیاد مشارکتی، با این کار سود 72 درصد را به مردم پیشنهاد داده است.

وی گفت: این شخص مردم را با این سودهای کلان به نوعی وسوسه کرده و آن‌های نیز به وی اعتماد می‌کنند و هر چه پول داشته‌اند را برای دریافت سودهای کلان نزد این فرد سرمایه گذاری می‌کنند.

این مقام قضایی اظهار کرد: این فرد کار تولید فرش و گبه را ادامه می‌دهد؛ اما تمرکز اصلی وی دریافت وجوه از مردم به بهانه پرداخت سودهای کلان بوده است. نهایتا با این روش و تبلیغات فراوان وجوه زیادی را از مردم اخذ کرده و بررسی‌هایی که تاکنون انجام شده نشان می‌دهد حدود 220 میلیارد تومان پول از مردم دریافت کرده است و حالا مردمی که با هزار مشکل مالی به این فرد اعتماد کرده و پول و سرمایه خود را به وی داده بودند، حالا با مراجعه به دستگاه قضایی انتظار برخورد و استرداد وجوه را دارند.
@lawpress
ملکی در ادامه توضیح داد: متهم «م.ر.م» مبالغ کلانی را از مردم گرفته و در مسائل دیگری غیر از فرش و گبه و گلیم سرمایه گذاری کرده است. به عنوان مثال این فرد کارخانه ورشکسته و سنگ‌های قیمتی خریده است یا اینکه در بررسی‌ها مشخص شد که حدود 70 خودروی سواری و باری مختلف به نام خود داشته و از خودروهایی 700 میلیون تومانی تا سواری های ارزان و معمولی به نام این فرد ثبت شده است.

این مقام مسئول عنوان کرد: شروع فعالیت این متهم تقریباَ از سال 91 تحت عنوان تولید فرش و گلیم بوده است و بعد از آن کم کم شروع به اخذ وجوه از مردم تحت عنوان سود مشارکت کرده است. متاسفانه در ازای دریافت وجوه تعهد محضری و سفته به عنوان تضمین به مردم می‌داده است در حالی که این تعهد اصلا پشتوانه محکمی نداشته و هیچ بانکی هم او را تضمین نکرده است.

ملکی با بیان اینکه البته پروسه دریافت پول از مردم در اواخر شدت گرفته و اکثر این وجوه اخیراَ از مردم اخذ شده است، بیان کرد: نحوه کار این فرد به گونه‌ای بوده که در ابتدا به برخی از مردم سودهایی خوبی می‌داده و این کار باعث شده که مردم برای سپردن سرمایه خود به این فرد پشت درب محل کار این فرد صف ایجاد کنند.
@lawpress
وی گفت: متاسفانه قریب به 22 هزار نفر از مردم به این فرد اعتماد کرده و به او پول داده که به نوعی فریب خورده‌اند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز کرمانشاه خاطرنشان کرد: تحقیقات و بررسی‌های اطلاعاتی نشان می‌داد که احتمالاَ این فرد قصد خروج از کشور را دارد و یکسری از سرمایه‌ها را هم به یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس منتقل کرده بود. همچنین مقادیری از پول‌ها را هم به ارز تبدیل کرده بود که نشان می‌داد احتمالاَ قصد خروج از کشور را داشته است.

وی توضیح داد: در زمان دستگیری فرد در محل کار او چیزی حدود 240 هزار دلار ارز کشف شد که به پول ایران حدود 1 میلیارد تومان می‌شود. همچنین در یکی از انبارهای این فرد 2میلیارد و 80 میلیون تومان پول نقد کشف شد که با توجه به قوانین، موضوع پول شویی درباره این فرد هم ممکن است مطرح شود.

این مقام قضایی با اشاره به توصیه و تذکرات داده شده به این فرد گفت: تذکرات قانونی و هشدارهای پیشگیرانه بارها به این فرد داده شده بود؛ اما این فرد نه تنها به توصیه‌ها و تذکرات قانونی توجه نمی‌کرد بلکه ادعا داشت که من یک هواپیمایی را بلند کرده‌ام و شما باید اجازه دهید که من کم کم این هواپیما را پایین بیاورم.
@lawpress
ملکی افزود: پس از آن به طورغیر مستقیم اقدامات این متهم را تحت نظر قرار داده و کارهای او را رصد می‌کردیم. پس از بررسی شواهد که احتمال خروج این فرد را نشان می‌داد دستور دستگیری وی را صادر و در نتیجه خودروها، کارخانه، فرش و سایراموال این فرد توقیف شد.

این مقام قضایی تصریح کرد: خودروها، کارخانه، فرش و سایر اموال این فرد توقیف و همچنین کلیه حساب‌های این فرد مسدود شده است کسی نمی‌تواند پولی را از حساب این فرد خارج کند.
✅لينك عضويت در كانال حقوق پرس:
https://telegram.me/lawpress