در ارتباط با تحلیل‌های PlanB با وجود اینکه این شخص از نظرم نخبه است و مدل‌هایی که ارائه کرده تا الان خیلی خوب در رابطه با قیمت بیت

در ارتباط با تحلیل‌های PlanB با وجود اینکه این شخص از نظرم نخبه است و مدل‌هایی که ارائه کرده تا الان خیلی خوب در رابطه با قیمت بیتکوین عمل کرده و قابل تحسینه، اما چند نکته مهم رو به خاطر داشته باشید:

۱- زور هیچ تحلیلی به قدرت سرمایه نهنگ‌ها نمی‌رسه. سرمایه‌های بزرگ عاشق پیوند خوردن ذهن سرمایه‌های خرد با الگوهای تکرار شونده، اخبار یا تصمیمات و حرف‌های افراد مشهور هستند و دقیقا جایی که ذهن عموم با برخی رویدادها گره خورد و انتظار تکرار اون روند ایجاد شد، برعکس عمل می‌کنند تا تقاضای کافی (در صورتی که تصمیم به فروش داشته باشند.) یا عرضه کافی (در صورتی که تصمیم به خرید داشته باشند.) برای خروج یا ورودشون وجود داشته باشه.

۲- وقتی می‌بینید الگویی در سطح عموم فعالین مارکت داره درست کار می‌کنه و ذهن‌ها بهش پیوند خورده، بیشتر تردید کنید. این موضوع می‌تونه پیوند خوردن وضعیت مارکت با توییت‌های شخصی چون ایلان ماسک، شاخص قابل کنترلی چون دامیننس، اخباری مثل ممنوعیت‌ها در چین، توجه بیش از اندازه عموم به بعضی الگوهای تکنیکال یا اندیکاتورها در یک مقطع زمانی، برجسته کردن درست بودن تحلیل‌های شخصی مثل PlanB و بسیاری موارد دیگه باشه.

۳- مارکت اگر قابل پیش‌بینی باشه، یا به عبارتی ریسک اون به حداقل برسه، دیگه خبری از سود و ریواردهای بزرگ نخواهد بود. این رو به عنوان یک اصل بپذیرید.

۴- تحلیل بهترین تحلیل‌گرها هم ممکنه Fail بشه، مخصوصا در این سایز از یک مارکت نوپا که هیچ‌کس تجربه مشابه اون رو نداره. همیشه احتمال خطا و اشتباه از آب در آمدن تحلیل‌های هر کسی رو بدین.

۵- همیشه یک تابلوی Winter is coming جلوی ذهنتون داشته باشید. ممکنه ما در یک حباب بزرگ چند ساله قرار گرفته باشیم و حباب‌ها فقط و تنها فقط بعد از ترکیدن قابل تشخیص هستند. با تجربه حاصل از مواردی مثل حباب دات‌کام و با توجه به بولد شدن شت‌کوین‌ها و پروژه‌های بی‌کاربرد با ویژن‌های فضایی و جذب سرمایه‌های سنگین توسط آن‌ها، احتمالا مارکت کریپتو هم در یک حباب است. اینکه چه زمانی این حباب احتمالی از بین بره مشخص نیست و ممکنه سال‌ها طول بکشه اما از نشانه‌های آن حاکم شدن فضای منطق و کاربردی بودن و توجیه فنی و اقتصادی داشتن پروژه‌هاست به عبارتی به وجود آمدن این آگاهی که نباید روی هر چیزی سرمایه‌گذاری کرد. فقط ترکیدن یک حباب بزرگ افراد رو در مقیاس وسیع به این آگاهی خواهد رساند.

@cryptobyalireza