تعدادی پیام دریافت کردم مبنی بر اینکه مطلب اخیرم در رابطه با ضعف‌های DAOهای مبتنی بر توکن یا Token-based Governance با مطالب قدیمی

تعدادی پیام دریافت کردم مبنی بر اینکه مطلب اخیرم در رابطه با ضعف‌های DAOهای مبتنی بر توکن یا Token-based Governance با مطالب قدیمی من در ارتباط با DAO به ویژه DAO در پروژه Tomochain تناقض داره. در این رابطه لازم دونستم توضیحاتی رو بدم:

اول اینکه کریپتو بسیار داینامیک هست و دانش در این حوزه دائما در حال ارتقاست و طبیعتا تجربه ما نیز. بنابراین زیاد درگیر تناقض پیدا کردن و حاشیه نباشید. :)

دوم اینکه من هیچ پارادوکسی بین صحبت‌های اخیرم با صحبت‌هایی که قبلا درباره DAO داشتم نمی‌بینم، DAO مفهومی است که در حال تکامل است و از زمانی که من در کانالم مخاطبین رو‌ باهاش آشنا کردم تا الان تغییرات زیادی داشته و خیلی از مشکلات و محدودیت‌هاش به مرور مشخص و قطعا تیم‌های زیادی به دنبال ارائه راهکار برای رفع آن‌ها هستند.

سوم اینکه پروژه توموچین اگرچه عمده تمرکزش رو در سالی که گذشت روی پیاده‌سازی DAO و LuaSwap گذاشت اما دلیل نمی‌شه که هرجا من از DAO صحبت می‌کنم منظور این پروژه است. پروژه‌های بسیار قدرتمندتری روی این موضوعات در حال فعالیت و خط‌شکنی هستند.

چهارم اینکه دلیل نمی‌شه وقتی پروژه‌ای روی DAO کار می‌کنه الزاما مارکت هم بهش واکنش خوبی نشون بده. کسی نمی‌تونه برای مارکت تعیین تکلیف کنه یا پیش‌بینی کنه. مثلا توموچین برای تمرکز روی DAO قید ماژول‌های مهمی از اکوسیستم خودش مثل TomoP رو تا این لحظه زده. بارها گفتم TomoP در این پروژه برای من مهم و ارزشمند تلقی می‌شد، و خارج شدنش از رودمپ پروژه یک نمره منفی رو به همراه داره. بنابراین، صرفا بر اساس پررنگ بودن بعضی کلیدواژه‌ها در بعضی پروژه‌ها نمی‌شه نتیجه گرفت که مارکت هم واکنش خوبی نشان خواهد داد.

پنجم اینکه با کریپتوها ازدواج نکنید، وقتی از نظرتون یک پروژه از رودمپ خارج شده یا مارکت واکنش خوبی بهش نداره، ازش خارج بشید. کسی شما رو مجبور نکرده که هولدر بمونید.

ششم اینکه انتظارتون رو از سود تعدیل کنید. من تومو رو از حدود ۰.۶ دلار معرفی کردم اما متاسفانه تا به حال مارکت از این پروژه استقبالی در حد پروژه‌هایی مثل فانتوم، هارمونی و... نداشته. بسیاری از کوین‌های دیگه هم به همین وضعیت دچار هستند مثل Band یا Link و بسیاری دیگه.

آخر اینکه من در مقطعی سعی کردم به نوبه خودم هر آنچه از مارکت می‌فهمیدم و تجربه داشتم رو در اختیارتون بگذارم. سعی کردم جوهره کلامم این باشه که اول یاد بگیرید و بعد دنبال کسب سود باشید. قطعا در این مسیر اشتباهاتی داشتم که بابتش پوزش می‌خوام.

من مدت‌هاست که پروژه‌ای معرفی نمی‌کنم چون تعداد مخاطبینم به یکباره افزایش داشت و همچنین معتقد هستم فضای کریپتو نیاز به تحقیق و‌ بررسی شخصی داره و باید از فرهنگ فست‌فودی و لقمه آماده دوری کرد. بنابراین اگر انتظار معرفی پروژه‌های کریپتو از من دارید، خواهش می‌کنم این کانال رو دنبال نکنید.

@cryptobyalireza