سلام:).. مدتیه در تلاش برای فهم بهتر DAO و Token-based Governance هستم

سلام :)

مدتیه در تلاش برای فهم بهتر DAO و Token-based Governance هستم. هرچه عمیق‌تر می‌شم ضعف‌های بیشتری رو در این زمینه احساس می‌کنم و پروژه‌هایی که براشون راهکاری دارند برام جذاب‌تر می‌شن. نتیجه‌گیری که تا الان داشتم به نظر ویتالیک خیلی نزدیکه که معتقده رای‌گیری و گاورننس بر اساس توکن شکست می‌خوره چون تر و خشک رو‌ با هم می‌سوزنه.

ضعف بزرگ آنچه که الان به عنوان DAO داره اجرا می‌شه اینه که اگر در رای‌گیری تصمیم اشتباهی گرفته بشه، همه متضرر می‌شن حتی کسانی که مخالف با اجرایی شدن اون پروپزال بودن و رای منفی دادند. معتقدم اگر DAO یا به طور کلی حوزه DeFi بخواهد کارا باشد، باید از رای‌گیری با اتکا به توکن فاصله بگیرد و اینجاست که پروژه‌هایی که به دنبال عملیاتی کردن مفاهیمی مثل Proof of Participation و Proof of Humanity هستند می‌توانند عرض اندام کنند.

از نظر من آینده مارکت کریپتو، پابلیک بلاکچین‌های مهم مثل اتریوم، فانتوم و... است که در حال ایجاد اکوسیستم DeFi گسترده هستند و قطعا در این بین اتریوم رهبری خواهد کرد. در اکوسیستم اتریوم بعد از پروژه‌هایی که به دنبال بهبود مقیاس‌پذیری این شبکه هستند (کلیدواژه‌هایی مثل ZK Rollup) احتمالا پروژه‌های دیفای که مبتنی بر Proof of Participation یا Proof of Humanity باشند در آینده اهمیت زیادی خواهند داشت.

@cryptobyalireza