در ارتباط با پروژه The Open Network یا همون TON تلگرام صرف نظر از اعتبار یا عدم اعتبار این پروژه، نکته‌ای رو عرض می‌کنم حتما بهش ت

در ارتباط با پروژه The Open Network یا همون TON تلگرام صرف نظر از اعتبار یا عدم اعتبار این پروژه، نکته‌ای رو عرض می‌کنم حتما بهش توجه داشته باشید:

یکی از تکنیک‌هایی که پروژه‌های کریپتو (حتی بعضی پروژه‌های بزرگ و معتبر) برای جلب نظر سرمایه‌گذاران استفاده می‌کنن پنهان کردن یا عدم شفافیت زیرکانه در Circulating Supply هست. بسیاری از پروژه‌ها با کسر کردن تعداد توکن‌های Lock شده خودشون در Vesting Contractها از کل توکن‌های در گردش Circulating Supply رو کاهش می‌دن تا با این کار Marketcap کمتری داشته باشند و به ظاهر یک ‌Undervalued Gem به نظر برسند که هنوز پتانسیل رشد بالایی داره.

براتون پروژه‌ Gitcoin رو مثال می‌زنم و امیدوارم آگاهی داشته باشید که این مثال به معنی توصیه به خرید یا سرمایه‌گذاری نیست:

ابتدا لطفا از لینک زیر آمار Circulating Supply پروژه Gitcoin را مشاهده کنید:

https://www.coingecko.com/en/coins/gitcoin

همانطور که ملاحظه می‌کنید طبق آمار از تعداد کل ۱۰۰ میلیون توکن گیت‌کوین، علی‌الظاهر حدود ۱۴ میلیون توکن در گردش است و مبنای محاسبه مارکت‌کپ نیز همین تعداد بوده است که در قیمت ضرب شده و به ما یک مارکت‌کپ حدود ۱۲۰ میلیون دلاری رو نشون می‌ده در حالی که در واقعیت اینچنین نیست و اگر توکن‌های مربوط به تیم و سرمایه‌گذاران و DAO رو هم که چون Lock هست در آمار نیامده در نظر بگیریم به مارکت‌کپی در حدود ۸۵۰ میلیون دلار خواهیم رسید.

در ارتباط با پروژه Toncoin نیز اتفاق مشابهی را شاهد هستیم. ۹۵ درصد از توکن‌های این پروژه Mint و لاک شده و اگر آمار آن‌ها را لحاظ کنیم این پروژه در همین لحظه با قیمت ۲.۵ دلار بالای ۱۲ میلیارد دلار مارکت‌کپ دارد. آنچه که از ماینینگ در این پروژه بیان می‌شه در واقع نوعی مکانیزم آزادسازی تدریجی است. قطعا نوع نگاه ما به سرمایه‌گذاری در یک پروژه با مارکت‌کپ ۱۲ میلیارد دلار که بخش زیادی از رشد خودش رو داشته با یک پروژه چند میلیون دلاری ارزشمند که Gem محسوب می‌شه متفاوت هست. من در چنین پروژه‌هایی مثل Ton که آزادسازی تدریجی دارند و رفتار چندان شفافی هم ندارند به جای Circulating Supply به Max Supply و به جای Marketcap به Fully Diluted Market Cap توجه می‌کنم تا سری که درد نمی‌کنه را دستمال نبندم و ببینم با بدترین سناریوی ممکن (آزاد بودن همه توکن‌ها) آیا جای مناسبی برای خرید هست یا باید صبر کنم تا توکن‌های بیشتری آزاد کنه یا قیمت دامپ بشه.

فراموش نکنید که حتی بهترین و معتبرترین پروژه‌های کریپتو زمان مناسب خرید دارند و صرفا بر مبنای اعتبار فاندرهای اون نباید باعث بشه در هر قیمتی ورود کنید. روی احساس FOMO خودتون کنترل داشته باشید و فکر نکنید که اگر همین الان فلان کوین یا توکن رو نخرید، از قطار ثروت جا می‌مانید. صبور باشید، با حوصله باشید، رفتار قیمتی پروژه رو رصد کنید، رفتار تیم اجرایی رو در چند سایکل مارکت ببینید، توکنومیک پروژه رو دقیق بررسی کنید و در نهایت اگر بعد از بررسی جمیع جهات به این نتیجه رسیدین که پروژه به لحاظ فنی و فاندامنتال و توکنومیک برای ورود مناسب هست، تازه صبر کنید برای ریزش‌های اساسی مارکت یا نقطه تکنیکال مناسب و بعد به صورت پلکانی خرید کنید نه یکباره.

@cryptobyalireza