قول داده بودم مطلبی درباره وضعیت پروژه Tomochain بنویسم

قول داده بودم مطلبی درباره وضعیت پروژه Tomochain بنویسم. توموچین بلاکچین خوب، پایدار و پر سرعتی داره، از این نظر قابل رقابت با بسیاری از پروژه‌های مطرحه. پروژه‌ای که درگیر رقابت Binance و FTX و تصمیمات بازارسازها شده و با وجود ویژگی‌های خوبی که داره در این Bull Run نتونسته رشد زیادی داشته باشه که البته پروژه‌های مطرح بسیاری رو می‌شه اسم آورد که در یک سال گذشته بازدهی به مراتب کمتری از تومو داشتند. من در پورتفوی خودم Tomo رو دارم و قطعا به لحاظ فنی حرفی برای گفتن داشته که معرفیش کردم علاوه بر این که از نظرم پروژه‌ای بود که از هایپ مارکت عقب بود و هنوز فرصت رشد داشت و‌ به لحاظ قیمت برای افرادی که در میانه Bull Run وارد شده بودند مناسب و Stable بود.

مدیرعامل این پروژه چند روز قبل در این مطلب اعلام کرد که Sharding و TomoP از دستور کار خارج شده و تمرکز پروژه بیشتر روی توسعه DAO قرار گرفته. تا جایی که من از گفته‌های برخی افراد فعال در این پروژه مطلع بودم TomoP به طور کامل توسعه داده شده اما به دلیل مشکلاتی که به لحاظ قانونی ممکنه برای پروژه به وجود بیاره، راه‌اندازی نشده‌.

با این حال DAO موضوع داغی بود که توموچین خیلی خوب و سریع تونست اون رو در Roadmap خودش بگنجونه و عملیاتی کنه اما از نظر من هر پروژه‌ای نیاز به یک مزیت اصلی یا یک نوآوری خاص داره و TomoP می‌تونست نوآوری تومو باشه. حتی همان DAO هم نیازمند نوآوری است چون موضوعات بسیار جدیدی در این حوزه در حال توسعه است که امیدوارم در ادامه این پروژه هم نوآوری‌هایی در این زمینه داشته باشه و به آنچه از DAO فعلا پیاده‌سازی کرده اکتفا نکنه. اگه پروژه‌‌ای صرفا بخواهد وضعیت موجود رو حفظ کنه و به سمت نوآوری و مباحث فنی ترند روز حرکت نکنه، طبیعیه که قیمتش در مارکت وابسته به تصمیمات بازارساز‌ها و نهنگ‌ها می‌شه که اون هم مارکتینگ قوی می‌طلبه که خواسته یا ناخواسته تیم این پروژه به دنبالش نیست که البته از نظر من به خواست خودشون هست چون اخیرا فعالیت‌های مارکتینگی LuaSwap نشون داده که کم و بیش مارکتینگ رو می‌شناسن و سود زیادی به افرادی که در IDOهای این پروژه شرکت کردن دادن یا افرادی که هولدر بودن و توکن tDAO رو کسب کردند سود خوبی بردند. شخص مدیرعامل پروژه در پروژه‌های بزرگ دیگری هم درگیره که به لحاظ مارکتینگ بهتر عمل می‌کنن. در چنین شرایطی ممکنه همین امروز تصمیم بگیرن این پروژه رو برسونن به ۵۰ دلار ممکن هم هست یک سال دیگه رنج بزنه. از طرفی DAO این پروژه تازه داره به نتیجه و مراحل اجرایی می‌رسه و احتمالا نقش کامیونیتی در ادامه روند پروژه پررنگ‌تر از تیم اصلی خواهد شد و ممکنه شاهد بهبود نقشه راه باشیم. من همچنان هولدر هستم اما چون انتظاراتم رو فراهم نکرده نمی‌تونم به صورت عمومی هم این توصیه رو به دوستان قدیمی که به پیشنهاد من پیش رفتن داشته باشم چون از نظرم محرک‌های اصلی قیمت و ترند شدن توموچین در مارکت می‌تونست Sharding و TomoP باشه. کافیه TomoP رو در چنل جستجو کنید تا ببینید برای من چقدر اهمیت داشته.

در شرایطی که پروژه‌های دیگه دارن روز به روز رکورد TVL و اضافه شدن پروژه‌های جدید رو به اکوسیستم خودشون می‌زنن توموچین با وجود پتانسیل خوبی که بلاکچینش داره در جذب پروژه‌ها خیلی کند عمل کرده. البته چند Game و NFT مارکت‌پلیس در این شبکه در حال توسعه است اما باید برنامه‌های تشویقی بذارن تا توسعه‌دهنده‌های بیشتری به این اکوسیستم اضافه بشن. رشد LuaSwap هم به عنوان Dex یا AMM رسمی توموچین تابع همین مسئله است که چقدر پروژه و توکن جدید در شبکه Tomo توسعه پیدا کنه و نقدینگی به سمتش بیاد.

با این توضیحات و با توجه به این اصل که در کریپتو با هیچ پروژه‌ای نباید ازدواج کرد، من مدتی به این پروژه فرصت می‌دم تا ببینم تاثیر اقداماتی مثل DAO در ادامه روند پروژه چه خواهد بود و اگر تغییرات مثبتی رو شاهد نباشم به نظرم تعدیل کردن سهمش از پورتفو در روزهای خوب مثلا در صورت تکرار ATH یا بالاتر گزینه منطقی است.

این مطلب توصیه مالی یا سرمایه‌گذاری نیست. مسئولیت خرید، فروش یا نگهداری پروژه‌هایی که در این کانال معرفی می‌شه با خود شماست. اگر دانش کافی ندارید سرمایه خودتون رو به این مارکت بسیار پرخطر نیارید. این مهمترین نصیحت من به شماست.

@cryptobyalireza