چه خواهد شد؟

چه خواهد شد؟
اسفند سال گذشته، من بخشی از تحلیل بررسی شرایط اقتصادی ایران رو که بصورت شخصی روش کار میکردم منتشر کردم.
اگه یادتون باشه اون موقع گفتم قیمت دلار حتما درسال ۹۹ افزایش زیادی رو تجربه میکنه و در حدفاصل نیمه دوم خرداد و نیمه اول تیر، وضعیت اقتصادی کشور به شدت آشوبناک خواهد شد.
متاسفانه شرایط و سناریوهایی که من با CLD محاسبه کرده بودم. یک به یک داره اتفاق می‌افته.
در واقع دلار امریکا در ایران مرز روانی ۲۰،۰۰۰ تومان را شکسته و درحال افزایش هست. و احتمالا در روزها و هفته های آتی افزایش کند خودشو ادامه میده و بعد از چند نوسان، در زیر مرز روانی ۲۵،۰۰۰ تومان برای مدتی میمونه.
اما!! سناریو بد، فرو ریختن بخشی از ارزش بورس است. که بررسی ها نشون میده ظرف ماههای آینده این اتفاق می‌افته. قسمت بدتر داستان اینه که بخش زیادی از سرمایه جذب شده، پول های سرگردان کوچکی است که، اشخاص غیر حرفه ای برای نگه داشتن ارزش پولشون و یا بر اساس هیجان موجود در بازار گرم سهام، وارد بورس کردن و سهام بنگاه‌هایی رو خریدن که ارزش و رشدشون واقعی نیست. با اولین نشانه های رکود در بورس، این افراد از روی ترس، سریعا این پولهای کوچک که گاها بخش بزرگی از سرمایه زندگیشان را تشکیل میدهد، از بورس خارج کرده و در بازار طلا و ارز سرمایه گذاری میکنند. چرا که این پولهای کوچک نه توان ورود به بازار مسکن را دیگر دارد و نه بازار خودرو توان پاسخ به این حجم از تقاضا را دارد. سپس این هیجان، تشکیل دومینویی را میدهد که با سرعت زیاد موجب افزایش نرخ ارز و طلا و کاهش ارزش بورس میشود. با توجه به میزان حجم پول داخل بورس و عدم توانایی دولت در تامین ارز به دلیل تحریم ها، من پیش‌بینی میکنم مثل چند ماه گذشته که ارزش ریال نصف شد، اینبار هم شاهد یک سقوط ۵۰ درصدی باشیم. یعنی دلار بالای ۴۰،۰۰۰ تومان. البته اگه بورس سقوط کنه!

دولت چه میکند؟

به نظر میاد، دولت منتظر انتخابات امریکاست. انتخاباتی که حتی اگر ترامپ در آن شکست بخوره، حداقل یکسال طول میکشه تا تحریمها و شرایط جهنمی که ترامپ برای ایران ساخته، کمی کاهش پیدا کنه و اثرش را در اقتصاد ایران نشان دهد. ولی به هر حال دولت داره سعی میکنه، بازار بورس رو تا انتخابات امریکا و اگه بتونه تا انتخابات ۱۴۰۰ ایران، گرم نگه داره. که البته بعید به نظر میاد. مگه اینکه سهام‌های کلیدی خودشون هم واگذار کنه، که ظاهرا میخواد این کار رو بکنه. اما بازار بورس این روزها مثل بمب ساعتی هست که تایمرش شروع کرده به شمارش معکوس.
خیلی مراقب باشید و هیجانی رفتار نکنید.
سهند بهنام، سوم تیر ۹۹
@dotDE