✅ تورم فعلی کشور از کجا نشات گرفته است؟. ✍️ دکتر محمد برزنده

✅ تورم فعلی کشور از کجا نشات گرفته است؟
✍️ دکتر محمد برزنده

چرا وقتی دلار ۱۹ هزار تومان شد، قیمت پراید ۳۰ میلیون تومان بود؟ حالا که قیمت دلار ۱۳ هزار تومان است، قیمت پراید ۴۸ میلیون تومان شده است؟ !

در زمانی بهای تمام شده دلار نیمایی بر پایه قیمت حدوداً ۸۰۰۰ تومانی (بر پایه درهم ۲۲۰۰ تومانی) با هزینه ۸۰ درصدی، می‌شد دلار ۱۴۰۰۰ تومان.

🔻این ۸۰ درصد هزینه چیست؟
1️⃣ ۲۰ درصد هزینه تحریم
2️⃣ ۲۰ درصد حقوق گمرکی
3️⃣ ۲۰ درصد خواب پول
4️⃣ ۲۰ درصد سود بازرگانی

( متوسط ملاک نظر است).

زمانی قیمت دلار آزاد، افسار بریده بود و به مرز ۱۹ هزار تومان رسیده بود. اما، واردات کشور داشت با همین نرخ نیمای حدود ۸۰۰۰ تومان تامین می‌شد که موقع تبدیل به کالا حدوداً ۱۴۰۰۰ تومان، تمام می‌شد.

قیمت دلار نیما حدوداً ۱۰۵۰۰ تومان هست ( منظور نرخ توافقی است که اکثراً مبنای واردات است. چون نرخ ترجیحی ارزان فقط به کالای اساسی تخصیص می‌یابد) که دلار کالایی آن حدودا ۲۲ هزار تومان می‌شود! یعنی بهای تمام شده دلار در این شرایط، ۲۲۰۰۰ تومان می‌باشد!

هزینه های تحمیل شده نیز با سخت تر شدن تحریم‌ها، هم اکنون به‌طور متوسط حدوداً ۱۰۰ درصد شده است.

می‌توان اجزای این هزینه ۱۰۰ درصدی را برشمرد؛ کافی است چند درصدی به عوامل اشاره شده در مورد قبلی، اضافه و هزینه ریسک را نیز در محاسبه فوق وارد نماید.

در نتیجه، قیمت تمام شده یا دلار کالایی از حدودا ۱۴۰۰۰ تومان به ۲۲۰۰۰ تومان رسیده است. [احتمالاً] در بین بازرگان و واردکنندگان، کسی نیست که به این افزایش بهای تمام شده شکی داشته باشد؛ فلذا رشد قیمتی چیزی در حدود ۵۷ درصد شده است.

پراید ۳۰ میلیون تومانی با دلار کالایی ۱۴۰۰۰ هزار تومانی، باید الان چقدر باشد که این معادله حل شود؟

کافی است، رشد ۵۷ درصدی دلار کالایی (افزایش بهای تمام شده دلار از ۱۴۰۰۰ تومان به ۲۲۰۰۰ تومان) را عیناً به قیمت پراید تسری داد.

مسلماً قیمت پراید ۴۷ میلیون تومان می شود.

نتیجه اینکه، هر چقدر بهای تمام شده ارز در شرایط تحریم افزایش بیشتری داشته باشد، قیمت کالا نیز به تناسب آن افزایش می یابد.

اگر به این شرایط، التهابات اقتصادی را که ممکن است در موج های بعدی، تهدید کننده باشد یا رفتار جمعی که ناشی از هجمه مردم برای حفظ ارزش پولی بروز می کند، را به این تحلیل اضافه کنیم، به احتمال قوی قیمت کالاها به مراتب از قیمت متناظر بهای تمام شده ارزی آن نیز بیشتر هم خواهد شد.

یعنی قیمت های این روزهای کالا در کشور، متناظر با قیمت تمام شده ارز حرکت می کند و این قیمت ها بنا به نتایج این محاسبات، هرچند گران هستند، اما اگر با التهابات اقتصادی و رفتار جمعی مردم ناشی از انتظارات یا تصمیمات خاص همراه شود، گران‌تر نیز خواهد شد.

تا زمانی که بهای تمام شده ارز در کشور دارای چنین شرایطی است و به التهابات منفی نیز مزین است، ارزانی کالا دور از انتظار به‌نظر می‌رسد.

به مجمع فعالان اقتصادی بپیوندید
https://t.me/joinchat/AAAAAD-0rkJfxbjPxic4xg