غار رویاهای فراموش شده

غار رویاهای فراموش شده

#معرفی_فیلم
-----
غار رویاهای فراموش شده


⁣سال ۱۹۹۴ سه غارشناس به رهبری ژان ماری شوه در جنوب شرقی فرانسه در دل طبیعت دنبال کشف غار بودن. یکی از ابزارهای سنتی کشف غار اینه که شکاف سنگ‌ها رو لمس می‌کنن و دقت می‌کنن ببینن کجا از شکاف‌ها هوا میاد بیرون. هوایی که از شکافی بیرون میاد نشون از جریان هوای پشت سنگ‌ها میده.

⁣این سه غارشناس به یکی از این شکاف‌ها برمی‌خورن و متوجه می‌شن غاری در پشت سنگ‌ها وجود داره. با کنار زدن سنگ‌ها متوجه یک دریچه رو به داخل می‌شن که به زور یک انسان میتونه ازش رد بشه. وقتی می‌رن داخل غار، در ابتدا چیزی غیر طبیعی جز زیبایی و بزرگی غار نمی‌بینن.

⁣دل و جرات به خرج می‌دن و در امتداد غار به پیش میرن که با صحنه‌هایی عجیب و حیرت‌انگیز برخورد می‌کنن: این غار پر بود از اسکلت چند گونه خرس و دو سه گونه حیوان منقرض شده و دیواره‌هاش پر بود از نقاشی‌هایی از ماقبل تاریخ. نقاشی‌هایی از ۳۲ هزار سال قبل توسط انسان‌ها.

⁣حدود ۲۰ هزار سال پیش بر اثر رانش زمین یک تخته سنگ بزرگی از کوه پرت می‌شه پایین و ورودی این غار رو می‌بنده که همین باعث می‌شه این غار همچون کپسول زمان خیلی دست نخورده به نسل ما منتقل بشه. جایی پر از نقاشی‌های حیرت‌انگیز از آدم‌هایی که انگار می‌خواستن به ما پیامی رو منتقل کنن.

⁣دولت فرانسه به محض مطلع شدن از این گنجینه‌ی با ارزش، محدوده‌‌ی اطراف غار رو مهر و موم می‌کنه و پس از ۲۵ سال تا به امروز هم این غار به روی عموم بسته‌ست تا خطری این نقاشی‌ها و اتمسفر داخل غار رو خراب نکنه. فضای داخل غار بی‌نظیره، نقاشی‌هایی داره از ده‌ها هزار سال پیش که دست نخوردن

⁣بعضی از نقاشی‌ها حدود ۳۲ هزار سال قدمت دارن و ظاهرا حدود ۵ هزار سال بعد از اولین نقاشی‌ها، انسان‌های دیگری هم اومدن تو این غار و نقاشی‌های دیگری کشیدن. بعضی از نقاشی‌ها حکایت از حیواناتی داره که اون موقع بودن و الان نیستن. این برای زمانیه که هنوز ماموت‌ها زنده بودن.

⁣جای کف دست تو غار زیاده و همینطوری بی‌نقص باقی موندن. جای رد پای یک بچه مشاهده شده که کنارش ظاهرا یک گرگ یا سگ همراهیش می‌کرده. چندین جای کف دست مشخصه که با پاشیدن رنگ به دیوارها دیوارنگاری شدن. اسکلت حیواناتی که الان همگی منقرض شدن.

⁣نقاشی‌های این غار قدیمی‌ترین نقاشی‌های دست نخورده‌ از پیشا تاریخ هستن که تا به امروز باقی موندن. مشعل‌هایی که ده‌ها هزار سال پیش توی اون غار روشن شدن، و طرف به دیوار مالیده که سوختگی سر مشعل رو پاک کنه، هنوز جاش مونده و همگی تر و تازه تا به امروز موندگار شده.

⁣سال ۲۰۱۰ ورنر هرتسوگ از وزارت فرهنگ فرانسه اجازه می‌گیره که مستندی از داخل این غار درست کنه. بهش اجازه میدن که برای مدت خیلی کمی فقط با همراهی ۴ نفر داخل غار برن و فیلم بگیرن. هرتسوگ مستند خیلی جذابی از داخل غار درست کرده که بسیار دیدنیه.

⁣دولت فرانسه هم بعدها سازه‌ی بزرگی رو نزدیکی همین غار میسازه به ابعد چند برابر غار اصلی و دقیقا غار رو کپی می‌کنن. این سازه رو گذاشتن برای بازدید مردم که داخل غار رو بتونن از طریق این نمایشگاه ببینن.

⁣اسم این غار رو به احترام کاشفش گذاشتن Chauvet cave. مستند هرتسوگ رو می‌تونید با اسم غار رویاهای فراموش شده یا Cave of forgotten dreams پیدا کنید. اگر مثل من به ردپای بشر در طول تاریخ علاقمند هستید ازش لذت می‌برید.

------
@friedrish