⁠سندروم هاوانا. ---------

⁠سندروم هاوانا. ---------

سندروم هاوانا
---------
قسمت اول


هفته‌های آخر دولت ترامپ، یکی از مقامات ارشد دولت از کاخ سفید میاد بیرون بره سمت ماشینش، در محوطه اداری، هنگام قدم زدن، کم کم دید کله‌ش داره سوت می‌کشه. بدنش احساس کرختی شدید کرد و زانوهاش خالی شد. فشار شدیدی مثل موج به مغزش وارد شد. زانو زد و افتاد رو زمین.

این مقام ارشد که تو سازمان امنیت ملی کار می‌کرد، خواست به یکی از عابرا بگه که براش مشکل پیش اومده ولی هرچه کرد نتونست حرف بزنه. ناامید از رسوندن خودش به ماشین، به زحمت گوشی رو از جیبش درآورد و اپ Lyft رو باز کرد که تاکسی آنلاین بگیره.

مقصد رو بیمارستان زد. تاکسی اومد و سوار شد و بالاخره رسید به بیمارستان. پیش خودش فکر کرد که دیگه هیچوقت ازینجا زنده بیرون نمیام. در عرض 7 دقیقه از یک انسان سالم به یک انسان به شدت مریض که احساس می‌کرد داره میمیره تبدیل شده بود.

دکترا اومدن بالا سرش گفتن مواد زدی؟ سرش رو به نشونه‌ی نه تکون داد. گفتن شاید سکته زده بهش ولی MRI چیزی نشون نداد. خون ازش گرفتن ولی جواب اونم چیزی غیر عادی نبود. کارت شناسایی‌ش رو دیدن و متوجه شدن از کارمندان دولت هست. دکترا گفتن دچار میگرن لحظه‌ای شدید شده.

دو ساعت طول کشید تا کم کم تونست قدرت تکلم خودش رو بازیابی کنه. حالش که یه کم بهتر شد پا شد رفت خونه. روز بعدش هم هنوز سردرد و سرگیجه و حالت تهوع داشت. چند روز بعد یکی از همکاراش بهش زنگ زد و گفت باید باهات صحبت کنیم. کیس شما احتمالا «سندروم هاوانا» باشه.

حالا سندروم هاوانا چیه؟ زمستون سال 2017 یک زن و شوهر که در سفارت آمریکا کار می‌کردن پس از بازگشت از سفر به هاوانا دیدن فریزرشون از برق کشیده شده. بوی گند خونه رو ورداشته بود. فریزر رو زدن به برق و مواد فاسد شده رو ریختن دور. حدس زدن کسی وارد خونه شده.

روز بعد شب هنگام خانوم خونه بچه‌ها رو میبره اتاقای بالا بخوابونه. خودش برمیگرده پایین و آشپزخونه مشغول شستن ظرفا میشه. از پنجره آشپزخونه دید از دور که یک کابین چوبی قرار داره که معمولا پلیسا ازش استفاده می‌کردن. یک دفعه‌ای احساس کرد یک موج شدید به مغزش وارد شده.

احساس اون لحظه بدین شکله که فشار شدیدی به مغز میاد. انگار مغز آدم بین یک منگنه گیر می‌کنه و با فشار زیاد احساس می‌کنی همین الاناست که مغزت متلاشی بشه. نفسش تند شد و دچار پنیک شد. این خانوم قبلا شنیده بود که دیگرانی هم دچار حملات Sonic شدن ولی نمی‌دونست چه شکلیه.

یک دستورالعمل داشتن برای این مواقع که اگر دچار این حس شدین، از اون نقطه فرار کنین. این خانوم هم فوری آشپزخونه رو ترک کرد و رفت بالا به بچه‌ها سر بزنه. بعدش رفت اتاق خواب و سعی کرد بخوابه. صبح روز بعد از درد میگرنی شدید، دید تار و تندی نفس حالت نرمالی نداشت.

از علائم این حملات شدید یکیش اینه که حافظه رو مخدوش می‌کنه. حافظه کوتاه مدت دچار مشکل میشه و فرد کارای روزانه‌ش رو یادش میره. خبر این حملات به کاخ سفید رسید و به سندورم هاوانا معروف شد. حمله‌ای که معلوم نبود از کجاست و چطور کارمندا و جاسوسای آمریکایی رو زمین گیر می‌کنه.

حملات بصورت بمباران شدید فشار روی مغز هست. به تدریج پرسنل آمریکایی در سرتاسر دنیا یاد گرفتن که وقتی همچین فشاری به مغزشون وارد شد، سریع محل رو ترک کنن. مثلا اگر در اتاقی هستید و این فشار رو حس کردید، فوری پنجره رو باز کنید. یا از ساختمون خارج بشید.

بعضی‌ها گزارش دادن که انگار در مرکز یک انرژی بزرگ گیر افتادن. مغزشون پر از صدا میشه. دچار وزوز شدید گوش میشن. دید چشم و شنوایی گوش به شدت افت می‌کنه. بالانس و کنترل ماهیچه‌های بدن رو از دست میدن. برای بعضی‌ها این علائم طولانی مدت میمونه ولی بعضی‌ها زودتر خوب میشن.

یکی دیگر از کارمندان سازمان سیا که به مسکو سفر می‌کنه، شب در هتل به گفته‌ی خودش توسط یک سلاح نامرئی مورد حمله قرار می‌گیره. سردرد شدید و استفراغ تا چند روز ولش نمی‌کنه. سر آخر بدون اینکه کارش تموم بشه برمیگرده آمریکا. این حملات به کارمندان آمریکایی در بسیاری از کشورها رخ داده.

چیزی که روشن شده برای دولت آمریکا (مستندات منتشر شده) اینه که این افراد توسط موج‌های شدید مورد حمله قرار میگیرن. موج‌های کوتاه mirco wave که مستقیما یک فرد یا یک نقطه رو نشونه میگیره و با ارسال امواج فرد رو زمین گیر می‌کنن. از چهار سال پیش تا الان حدود 200 نفر آمریکایی مورد حمله واقع شدن

------
@friedrish