⁠. ----

#معرفی_کتاب
----
در اسارت جغرافیا - تیم مارشال - نشر مرکز


⁣نقشه کره زمین رو اگر نگاه کنیم، بعضی نقاط جغرافیایی هستند که برای قرن‌هاست محل مناقشه‌ن. این نقاط حساس بخصوص از نظر ژئوپولتیک بسیار مهم هستند. انگار بعضی از این نقاط جغرافیایی هیچوقت قرار نیست روی آرامش ببینند. مردمان این سرزمین‌ها در اسارت جغرافیا هستند.

⁣بیایید نگاهی به روسیه بیاندازیم: روسیه یک کشور پهناوره که اگر عمودی به سه قسمت مساوی تقسیمش کنیم، ۷۵ درصد جمعیتش در یک سوم غربی اون ساکن‌اند. دو سوم شرقی جمعیت بسیار پراکنده و کمی داره و جز سرما و برف چیزی نداره. روسیه روزهای گرم کم داره و زمینش چندان مناسب کشت نیست.

⁣روسیه از هیچ سمتی به آب گرم دسترسی نداره. آبهای اطرافش یخ زده و قطبی هستن. آب گرم برای تجارت و همینطور عرض‌اندام سیاسی فاکتور مهمیه. تجارت از طریق دریا هم هزینه‌ش ارزونتره هم دسترسی بیشتری به دیگر نقاط کره زمین داره. اوکراین همین منطقه رسیدن به آب گرم برای روسیه‌ست.

⁣از نقطه نظر سیاستمدار روس، امکان حمله به کشور از سمت شرق کمه. زمین بسیار گسترده، سرد و برفی و جمعیت بسیار کم کار حمله‌ی هر کشوری رو بسیار پرهزینه و سخت می‌کنه. روسیه تنها مشکل و نگرانیش از سمت غرب و اروپاس. برای این نگرانی هم دلایل و مستندات خوب و کافی دارند.

⁣تابحال بارها و بارها از سمت غرب به روسیه حمله شده که اشغالش کنن. سال ۱۶۰۵ لهستانی‌ها، سال ۱۷۰۸ سوئدی‌ها، سال ۱۸۱۲ فرانسوی‌ها به فرماندهی ناپلئون، و سالهای ۱۹۱۴ و ۱۹۴۱ آلمان به این کشور حمله کردند که ناکام موند. سرما همیشه برگ برنده‌ی این سرزمین یخ زده بود.

⁣پس از اینکه نیروهای روس تا قلب برلین هجوم بردن و هیتلر خودکشی کرد، استالین کشورهای زیادی رو ضمیمه‌ی امپراطوری شوروی کرد. بخشی از این کار از جهت سیاست عمق استراتژیک بود. یعنی شما مرزهات رو از قلب کشور دور می‌کنی تا اگر دشمن حمله کرد، فضا داشته باشی که عقب بکشی.

⁣سال ۱۹۴۹ و اوایل جنگ سرد آمریکا و کشورهای اروپایی برای دفع تهاجم شوروی ناتو رو تاسیس کردند. شوروی هم با کشورهای اقماری‌اش پیمان ورشو رو امضا کردن. این پیمان‌ها به معنی اینه که حمله به هر کشور به معنی حمله به تمامی کشورهاست.

⁣وقتی شوروی فروپاشید، روسیه دوباره کوچک شد. کشورهای اقماری‌اش از بین رفتن و چک، مجارستان، لهستان، بلغارستان، استونی، لیتوانی، رومانی و اسلواکی همگی به ناتو پیوستند! روسیه میگه قرار نبوده این کشورهای همسایه روسیه عضو ناتو بشن. ناتو اما میشگه ما چنین تضمینی نداده بودیم.

⁣روسیه در حال حاضر ائتلافی داره با کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، بلاروس و ارمنستان. اقتصاد این کشورها و همچنین شرق اوکراین وابسته به روسیه‌ست. ناتو و آمریکا در اغلب کشورهای همسایه‌ی روسیه پایگاه نظامی دارند و روسیه طبیعتا احساس خطر می‌کنه.

⁣تقریبا همه کشورهایی که عضو پیمان ورشو بودند الان عضو ناتو هستند. این وسط کشورهای مولداوی، گرجستان و اوکراین تمایل دارند به هر دو ائتلاف، هم ائتلاف هم‌پیمانان روسیه و هم ناتو بپیوندند اما به سبب نزدیکی جغرافیاشون به روسیه و حضور هواداران روسیه در این کشورها موفق نشدن.

خواندن بخش دوم

------
@friedrish