⁠جنگ صلیبی اول - پیتر فرانکوپن - حسن افشار …خواندن بخش اول

⁠جنگ صلیبی اول - پیتر فرانکوپن - حسن افشار …خواندن بخش اول

جنگ صلیبی اول - پیتر فرانکوپن - حسن افشار


خواندن بخش اول

⁣هاینریش چهارم شخصی معتمد خودش رو به مقام پاپی رساند. از اونطرف وفاداران به مسیحیت و پاپ اصلی نیز بعد از گرگوری، اوربان دوم رو پاپ کردند. همزمان دو پاپ در اروپا وجود داشت. اوربان که چندان حمایتی نداشت و دست به عصا حرکت می‌کرد، دنبال پیدا کردن متحد و آشتی دادن کلیسا بود.

⁣سخن کوتاه: در همین زمان حاکم استانبول، شخصی به اسم الکسیوس، نامه فرستاد به اوربان دوم و گفت کجایید که دارند به ما حمله می‌کنند، مسلمانان به امپراطوری حمله کرده‌اند و دین خدا در خطر است و از این حرفا. اوربان هم از موقعیت استفاده کرد و اون نطق آتشین رو ابراز کرد.

⁣این جرقه‌ی اولین جنگ صلیبی بود. پاپ ضعیف به دنبال حفظ موقعیت خودش و قدرت بیشتر در اروپا بود و امپراطوری روم هم به دنبال دفع مهاجمان. مسیحیت شد ابزاری برای متحد کردن مردم. پس از جنگ صلیبی اول، کلیسا به شدت قدرت گرفت و دوره‌ای شروع شد که همه چیز تحت نظر کلیسا بود.

⁣قدرت و نفوذ و جسارت کلیسا به اوج خودش رسید تا اینکه در اواخر قرن سیزدهم طاعون یک سوم کره زمین رو پاک کرد و از اونجا به مرور قدرت کلیسا کمتر و کمتر شد. کلا سیر تاریخی جالبیه. اونایی که به تاریخ علاقه دارن از خوندن تایم لاین سرگذشت اروپا لذت میبرن.

⁣یه نکته هم خودم بگم: استانبول یک شهر رویاییه. استانبول خیلی چیزها رو به خودش دیده. معماری رومی استانبول بخاطر اینه که پایتخت امپراطوری روم بود. و قبل‌تر از اون هم اقوام و طایفه‌های گوناگون اونجا ساکن بودن. تاریخ استانبول خیلی قدیمیه و به انسان پیشاتاریخ هم برمیگرده.

⁣هر وقت به استانبول رفتید و در شهر گشت زدید، بخصوص در منطقه فاتیح، برای لحظاتی چشمهاتون رو ببندید و صدای پای تاریخ رو در اون حوالی بشنوید. صدای جنگ‌ها، امپراطوری‌ها، مردمان مختلف، زندگی‌هایی که اونجا بودن و داستان‌ها و روایت‌هایی که اونجا شکل گرفتن.

⁣پس از فروپاشی امپراطوری روم شرقی، مسلمانان امپراطوری عثمانی رو بنیانگذاری کردند و اسم کنستانتینوپل رو گذاشتند قسطنطنیه. جنگ جهانی اول هم که عثمانی فروپاشید، مصطفی کمال اسمش رو گذاشت استانبول. واقعا شهر بی‌نظیریه.

⁣این خلاصه‌ای بود از کتاب «جنگ صلیبی اول» از پیتر فرانکوپن - مترجم حسن افشار


امین معلوف هم کتابی داره به اسم جنگ‌های صلیبی به روایت اعراب به مترجمی عبدالحسین نیک گهر که خوندن اونم خالی از لطف نیست.

------
@friedrish