اقتصاد نهادگرا؟.. دیدم که مرکز پژوهش‌های مجلس کتاب مبسوطی در مورد اقتصاد نهادگرا منتشر کرده است

اقتصاد نهادگرا؟

دیدم که مرکز پژوهش‌های مجلس کتاب مبسوطی در مورد اقتصاد نهادگرا منتشر کرده است. با علاقه خواندمش که بیش‌تر متوجه بشوم «نهادگراها» دقیقا چه نکات و شهودی اضافه می‌‌کنند یا چه ابزارهای تحلیلی دارند که می‌شود از آن‌ها یاد گرفت. متاسفانه ناامید شدم!

اشتباه نکنید! کتاب بسیار مفید و خواندنی است و اگر به «علم اقتصاد» علاقه‌مند هستید قطعا مطالعه و مرور آن را توصیه می‌کنم. فقط من هر چه خواندم نفهمیدم کجای این کتاب «نهادگرا» است! تقریبا هر چه در این کتاب ششصد صفحه‌ای آمده‌ بود، دقیقا همان چیزهایی بود که شما اگر در فضای اقتصاد «جریان اصلی» باشید با آن‌ها سر و کار دارید و می‌شنوید و می‌خوانید و پژوهش می‌کنید و در آن چارچوب فکر می‌کنید. مثلا اگر کسی در یک دپارتمان جریان اصلی مقاله‌ای ارائه کند که در آن مثلا سیاست دولت روی متغیرهای اقتصادی تاثیر می‌گذارد، در همان دقایق اول یکی خواهد پرسید که «خب مگر سیاست دولت خودش درون‌زا نیست؟ نباید آن را در مدل دخیل کنیم؟». خیلی از خلاصه مقالاتی هم که در کتاب نقل می‌شود، از مقالات آشنا و معروفی است که در ژورنال‌های برتر جریان اصلی چاپ شده‌اند.

خلاصه این که درگیر برچسب‌ها نباشیم. این مباحث همان مباحث «جریان علم اقتصاد واقعا موجود» است. البته شاید من اشتباه می‌‌کنم. اگر شما نکات یا چارچوب یا مدل‌هایی در کتاب دیدید که در جریان اصلی مطرح نمی‌شود یا یک اقتصاددان جریان اصلی به آن‌ها فکر نمی‌کند، لطفا به من هم بگویید.

لینک دست‌رسی به کتاب

http://www.daraian.com/fa/institutionb/63-institutionb/5570

تماس با نویسنده @hamed_ghoddusi
@hamedghoddusi