تشدید نظارت ناتو بر دریای سیاه به دنبال تنش میان روسیه و اوکراین

تشدید نظارت ناتو بر دریای سیاه به دنبال تنش میان روسیه و اوکراین

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «پترو پروشنکو» رئیس‌جمهور اوکراین از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواست تا ناوهای خود را به دریای آزوف بفرستد تا از اوکراین در رابطه تنش ایجاد شده با روسیه در زمینه تنگه «کرچ» حمایت کند.

بنابر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «اوانا لونگسکو» سخنگوی ناتو گفت: «ناتو حضور خود را در منطقه دریای سیاه ارزیابی می‌کند.» در این ناحیه کشتی‌های عضو ناتو در حال گشت‌زنی هستند.

وی گفت که هم‌اکنون ناتو حضور پر زنگی در دریای سیاه دارد و کشتی‌های آن هم 120 روز در سال را در این منطقه سپری می‌کنند و این در حالی است که تعداد روزهایی ناتو در دریای سیاه حضور داشت فقط 80 روز بود.

این موضع‌گیری در شرایطی صورت می‌گیرد که «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه گفته بود که درخواست روسیه از ناتو در راستای راهبرد تحریک‌ کننده روسیه به منظور حمایت از انتخابات سال آینده اوکراین است. انتخابات ریاست‌جمهوری در اوکراین قرار است اوایل سال آینده میلادی در این کشور برگزار شود.

تنش‌ها میان مسکو و کی‌یف پس از آن آغاز شد که چند کشتی نیروی دریایی اوکراین که از دریای «آزوف» که دریای مشترک میان روسیه و اوکراین است سفری را به سمت بندر کرچ در کریمه آغاز کردند اما پیش از عبور از تنگه کرچ که جزء آبهای منطقه‌ای روسیه به شمار می‌رود، به گارد ساحلی روسیه اعلام نکردند که قصد عبور از این منطقه را دارند.

به محض عبور این ناوها از مرز دریایی روسیه و پس از آنکه این کشتی‌ها هشدارهای نیروهای امنیتی روسیه را نادیده گرفتند، تبادل آتش میان دو طرف آغاز شد و نیروهای امنیتی روسیه نیز در نهایت سه کشتی اوکراین را توقیف کرده و آنها را به همراه خدمه‌شان تا بندر کرچ همراهی کردند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه نیز پیشتر در سخنرانی خود در اجلاس سرمایه‌گذاری مسکو، ورود کشتی‌های اوکراین به آبهای روسیه را توطئه‌ای طراحی‌شده از جانب رئیس‌جمهور اوکراین خواند و تأکید کرد که این اقدام تحریک‌آمیز صرفا به منظور ماهی گرفتن از آب گل آلود در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور به دلیل محبوبیت پایین «پترو پروشنکو» صورت گرفته است.

ژئوپولیتیک ایرانی
@irgeopolitics