✅اشتغال ۵۰ هزار وکیل عضو کانون در کشور با بحران مواجه است

✅اشتغال ۵۰ هزار وکیل عضو کانون در کشور با بحران مواجه است
@Lawpress

به گزارش خبرنگار مهر، بهمن کشاورز عصر پنجشنبه در محل کانون وکلای دادگستری قزوین در جمع خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ گفت.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت طرح جامع وکلا اظهارداشت: طرح جامع وکلا در حال حاضر در کمیسیون قضایی مجلس مطرح است و نکات کلیدی جمع آوری شده تا در طرح مورد توجه قرار گیرد.

این موضوع به عنوان طرح یالایحه دولت تقدیم مجلس خواهد شد و امیدواریم با نتیجه بخش شدن آن بتوانیم خلاء های کنونی را رفع کنیم.

وی اضافه کرد: برخی از قوانین روزآمد نیست که با طرح جامع می توانیم کمبودها را برطرف و به نیازهای جامعه کنونی پاسخ دهیم و مشکلات را کم کنیم.

کشاورز در خصوص موضوع شکایت مطرح شده از سوی چند کارآموز در شورای رقابت نیز یادآورشد: موضوعی که عده ای در شوذرای رقابت مطرح کرده اند باید گفت صلاحیت بررسی این موضوع در شورا نیست و برای این مسئله هم از نظر شکلی و هم ماهوی استدلال کافی داریم که قابل رسیدگی است.

وی بیان کرد: البته نظر ما این است که شورا وظیفه رسیدگی به این موضوع را ندارد و این موضع دلیلی برای نبود صلاحیت شورا در سایر موارد نیست ولی به هر حال در برابر قانون خاضع هستیم و هر تصمیم قانونی که گرفته شود می پذیریم.

کشاورز در مورد جذب کارآموز و دانشجوی حقوق بدون ضابطه و نیازجامعه هم گفت:مبنای تعیین تعداد کارآموزانی که هر سال جذب می‌شوند به نیاز وکیل در هر منطقه مربوط است و تعیین این تعداد با کمیسیون موضوع تبصره ماده یک قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت است که از رئیس دادگستری استان و رئیس دادگاه انقلاب محل و رئیس کانون وکلای منطقه تشکیل می‌شود.

وی افزود: بعضی از کانون‌ها اخیراً اعلام کردند تعداد بازنشستگان مورد بحث که در آمارها هم به حساب نمی‌آیند از تعداد کارآموزان جدید الورود بیشتر است به این ترتیب این بحث که تعداد کارآموز پایین آمده و جذب کم است ناشی از بی توجهی به حقایق موجود است.

کشاورز اظهارداشت: در ایران حدود ۴۳۰ دانشکدۀ حقوق وجود دارد و گویا ورودی آنها در سال ۲۵ هزار نفر است به این ترتیب کانون‌های وکلا اگر پاسخگوی این تعداد باشند و مثلاً سالی ۲۵ هزار پروانه وکالت صادر کنند؛ به زودی تعداد وکلا به نحوی خواهد شد که دیگر کاری برای وکلا وجود نخواهد داشت.

🔹استقلال وکلا در حد قابل قبول است

کشاورز در خصوص استقلال وکلا اظهارداشت: هرچند این استقلال مانند دوران قبل از سال ۷۶ نیست اما در شرایط کنونی قابل قبول است.

رئیس اسکودا در خصوص کانون های فعال وکلای دادگستری در کشور اظهارداشت:اتحادیه سراسری کانون‌ وکلای دادگستری ایران متشکل از کانون‌های وکلاست که به اختیار خود برای هماهنگی آن را تشکیل داده‌اند وخود کانون‌ها به اتکای قانون لایحه استقلال فعال شده‌ و هر جا ۶۰ وکیل در استانی حضور داشته باشد، باید کانون تشکیل شود و در حال حاضر ۲۵ کانون داریم و فقط استان‌های کهکیلویه و بویراحمد، سمنان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان باقی مانده‌اند که وابسته به کانون‌های دیگرند اما شرط تشکیل کانون در همه آنها وجود دارد.

بهمن کشاورز تصریح کرد: در کانون وکلای دادگستری سراسر کشور بیش از ۵۰ هزار وکیل عضویت دارند و فعالیت می کنند و بخش مهمی از خدمات ما به صورت معاضدتی و تسخیری برای کسانی که بضاعت مالی ندارند رایگان داده می شود.


🔹الزام داشتن وکیل، اشتغال وکلا را حل می کند

وی گفت: اگر دخالت وکیل در همه دعاوی و مراحل الزامی شود، شاید بیشتر مشکلات قوه قضاییه حل شودو معضل کم کاری و بیکاری وکلا نیز از بین خواهد رفت هر چند اگر کانون وکلا، قوه قضاییه و کانون سردفتران همگی دست به دست هم دهند نمی توانند جوابگوی ۲۵ هزار نفر ورودی دانشگاه های حقوق باشند.

کشاورز تصریح کرد: درمان قطعی ۷۰ الی ۸۰ درصد از اشکالات و ضعف های دادگستری و قوه قضائیه، الزامی شدن وکالت است که با تحقق آن بسیاری از مشکلات حل خواهد شد و در لایحه جامع هم این مورد توجه قرار گرفته که امیدواریم به همین شکل به طور کامل مورد تصویب قرار بگیرد و در این صورت تکلیف آن هایی که نمی توانند حق الوکاله بدهند از طریق ادارات معاضدت کانون های وکلا و دفتر تعیین وکیل تسخیری کانون های وکلا مشخص است و در صورت الزامی شدن گرفتن وکیل، هیچ فردی به علت نداشتن بضاعت مالی بی وکیل نخواهند ماند.

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری کشور گفت: ۱۰ سال است هزینه معاضدت قضایی کانون های وکلای دادگستری پرداخت نشده است و با مشکلاتی مواجهیم اما با مردم همراهی کرده ایم تا افراد کم درآمد از داشتن حق وکیل بی بهره نباشند.

وی اظهارامیدواری کرد به مشکلات کانون وکلا به عنوان یک موضوع ملی و مهم از سوی مجلس و دولت رسیدگی شود.

✅لينك عضويت در كانال حقوق پرس:👇👇👇
https://telegram.me/lawpress