⚠️ هشدار مهم:

⚠️ هشدار مهم:

هرگز کلمات بازیابی یا Recovery یا Seed Phrase کیف‌پول‌های خودتون رو در اختیار هیچ شخصی قرار ندهید و افشا نکنید.

کلمات بازیابی کیف‌پول شما، کلید مالکیت دارایی‌های شماست.

بعضی افراد سودجو در شبکه‌های اجتماعی با پروفایل‌سازی و اعتمادسازی در رابطه با اینکه امکان بازیابی کیف‌پول‌ها یا تراکنش‌های از دست رفته شما را دارند، کلمات ریکاوری یا Seed یا Private Key را از کاربران تازه‌وارد می‌گیرند و در ظاهر به صورت رایگان اقدام به رفع مشکل می‌کنند و کاربر هم اعلام رضایت می‌کند. اما ناگهان چند ماه بعد با همان کلمات اقدام به خالی کردن کیف پول کاربر می‌کنند.

جهت اطلاع این افراد از ابزارهای رایگانی همچون iancoleman.io و... استفاده می‌کنند که آموزش‌های استفاده از آن در Youtube موجود است و در صورتی که آموزش دیده باشید نیازی به اعتماد کردن به دیگران ندارید.

جمع‌بندی:

۱- تحت هیچ شرایطی کلمات Recovery یا Seed یا کلید خصوصی (Private Key) کیف‌پول‌های خودتون رو در اختیار هیچ شخصی حتی افراد سرشناس و معروف همچون سلبریتی‌ها، افراد شناخته شده و پر مخاطب در کامیونیتی کریپتو، تحلیلگرها، پشتیبانی صرافی‌های داخلی یا خارجی، پشتیبانی کیف‌پول‌ها، کانال‌های تلگرامی و... قرار ندهید. افراد ناشناس در فضای مجازی یا خارج از فضای مجازی که تکلیفشون مشخصه.

۲- اگر قبلا این کار رو انجام دادید و موجودی کیف شما رو هنوز خالی نکردند، خیالتون راحت نباشه. روش کارشون همینه که بعد از مدتی اقدام به انجام این کار خواهند کرد که کاربر به اون شخص یا تیم مشکوک نشه. بنابراین بلافاصله کیف‌پول جدیدی ایجاد کنید و تمامی موجودی خودتون رو به کیف‌پول امنی که کلمات ریکاوری یا Private Key اون فقط و فقط در اختیار خودتونه منتقل کنید.

۳- حفظ حریم خصوصی و حفاظت از کلید‌های خصوصی در کریپتو بسیار اهمیت داره. بنابراین در صورتی که مشاهده کردید افرادی در شبکه‌های اجتماعی در حال جذب مخاطب و پروفایل‌سازی در زمینه‌هایی مثل بازگرداندن موجودی یا بازیابی Wallet و... هستند، حتما احتیاط کنید و کاری به این نداشته باشید که فرد چقدر شناخته شده هست یا نیست یا چه تعداد دنبال‌کننده داره یا چه کسانی اون فرد رو تایید کردند. این کار از پایه غلط و مغایر با اصول فعالیت در کریپتو هست. قرار دادن کلمات Seed یا Private Key در اختیار دیگران در صورتی که رایج بشه درب جدیدی از کلاهبرداری باز می‌شه که به راحتی قابل بسته شدن نیست.

@cryptobyalireza