کتابی برای عمومی کردن تاریخ ایران باستان.. برگ برگ – کانال تخصصی معرفی کتاب

کتابی برای عمومی کردن تاریخ ایران باستان

برگ برگ – کانال تخصصی معرفی کتاب

📚 ضرورت «عمومی کردن علم»
مردم اغلب دوست دارند علوم فیزیکی، انسانی و اجتماعی را بهتر و بیشتر بدانند و بفهمند، و هم برای زندگی هوشیارانه در دنیای مدرن رسیدن به فهم مناسبی از علوم – بدون متخصص شدن در آن‌ها – ضرورت زندگی است. مقاومت میلیون‌ها انسان در سراسر جهان در برابر تزریق واکسن کرونا، تصمیم‌گیری انسان‌ها برای مصرف کردن یا نکردن محصولات تراریخته، و ادعاهایی که هر روز در فضای مجازی درباره تاریخ، انسان و سیاست پیش روی شهروندان قرار می‌گیرد، داشتن سطحی عمومی اما آگاهی‌بخش از دانش را برای عموم ضروری می‌سازد. علم و دانش باید در دسترس مردم قرار گیرد.

📚 ایده «عمومی کردن علم» (Science popularization) و «روزنامه‌نگاری علم» (Science journalism) با مسأله دسترس‌پذیر کردن علم برای عموم مردم ارتباط دارد. «عمومی کردن علم» به معنی آوردن علم و دانش به میان مردم، تقویت کردن شیوه علمی اندیشیدن مردم، افزایش فهم عمومی از علم و دانش و تقویت توانمندی مردم برای فکر کردن انتقادی و خلاق درباره علم و دست‌آوردهایش است.

📚 «عمومی کردن علم» در دنیایی که هر روز به علوم تجربی وابسته‌تر شده و ادعاهای برآمده از علوم انسانی و اجتماعی اثرگذارتر می‌شوند در هر دو عرصه علوم فیزیکی و علوم انسانی و اجتماعی ضرورت دارد.

**********
برگ برگ، کانال اختصاصی معرفی کتاب است.

برگ برگ، به همراه تصاویر منتخب کتاب در اینستاگرام
**********

کتاب «ایران زمین: روزگار باستان»

📚 ایرانیان به داشتن تمدن کهن و باستانی خود افتخار می‌کنند. آن‌ها از ابتدا نیز مثل سایر اقوام کهن «سرزمین خود را کانون جهان می‌دانستند و باور داشتند که آغاز زندگی و تشکیل حکومت و پادشاهی از این سرزمین بوده» (ص. ۴۱۳) است؛ و عموم ایرانیان شناخت‌هایی اولیه از فرهنگ و تمدن باستانی ایران را در کتاب‌های تاریخ مدرسه آموخته‌اند، اما دانش آن‌ها از تاریخ ایران باستان اندک و در زمانه فضای مجازی، محدود به بریده‌هایی از تاریخ این سرزمین است که اغلب برای مقاصد خاص و گاه تحریف‌شده تهیه شده‌اند.

📚 تلاش برای ارائه شناختی معتبر، متکی بر کتاب‌ها و پژوهش‌های بنیادین علمی درباره تاریخ ایران باستان، و در عین حاصل خلاصه و مناسب برای خواننده عمومی، در زمانه حاضر ارزشمند است. خوب است ایرانیان در زمانه‌ای که جمعی از ایشان به دلیل فراز و فرودهای سیاسی تمایل بیشتری به بزرگداشت کورش هخامنشی یافته‌اند، منشور کورش را بزرگ می‌دارند و جشن‌ها و مناسبت‌های باستانی ایرانی محل منازعه هویتی شده‌اند، شناخت عمیق‌تری از ایران باستان داشته باشند.

📚 کتاب «ایران زمین: روزگار باستان» نوشته عسکر بهرامی، دارای مدرک دکتری فرهنگ و زبان‌های باستانی از دانشگاه تهران که صاحب تألیفات و ترجمه‌های تخصصی متعدد درباره تاریخ ایران باستان است، کتابی با هدف «عمومی کردن تاریخ ایران باستان» و پاسخ‌گویی همین نیاز جامعه به شناخت دقیق‌تر ریشه‌های فرهنگی و تاریخی ایرانیان در دنیای باستان – از اولین اقوام ساکن‌شده در سرزمین ایران تا پایان عصر ساسانیان – است.

📚 عسکر بهرامی در این کتاب، تاریخ سیاسی، فرهنگی، اقتصادی-اجتماعی و جغرافیا و اقلیم ایران در بازه‌ای چند هزار ساله را در ۶۴۵ صفحه خلاصه و به خواننده ارائه می‌کند. او کتابی نوشته است که خواننده غیرمتخصص تاریخ ایران اگر بخواهد نظام‌های سیاسی، سازمان اداری، نظام ارتش و جنگ، وضعیت کشاورزی، دامداری، ارتباطات، مالیه، امور خانواده، دین و مذهب، پوشش و خوراک، تاریخ فرهنگی، زبان، ادبیات و دانش دنیای باستان ایران را بشناسد، می‌تواند از آن بهره ببرد.

کتاب به شیوه آموزشی نوشته شده و خلاصه‌ای از مطالب هر فصل در انتهای آن به خواننده ارائه می‌شود. فهرستی از منابع تخصصی هم در انتهای هر فصل به خواننده ارائه شده تا اگر مایل باشد از آن‌ها استفاده کند.

📚 چاپ با کاغذ، جلد و صحافی باکیفیت و جلد سخت، و به صورت رنگی با تعداد زیادی عکس، کتابی پدید آورده که بسیار ارزشمند است؛ اما هدف کتاب برای عمومی کردن تاریخ ایران باستان می‌تواند انگیزه‌ای باشد تا انتشارات فرهنگ معاصر را متقاعد کند نسخه‌ای با کاغذ، جلد، سیاه‌ و سفید و حتی بدون عمده تصاویر ولی با قیمت ارزان‌تر به خوانندگان ارائه کند.

📚 این کتاب برای علاقمندان به شناخت عمومی ولی منسجم از تاریخ ایران باستان، ایرانیان خارج از کشور که مایلند نسل‌های بعدی ایشان شناختی از سرزمین مادران و پدران خود داشته باشند، و کسانی که دوست دارند شناخت ایران را به دیگران هدیه کنند، گزینه مناسبی است.

خرید با تخفیف کتاب
ایران زمین: روزگار باستان

@barggbargg