⁠فاجعه شاتل فضایی کلمبیا. ---------

⁠فاجعه شاتل فضایی کلمبیا. ---------

فاجعه شاتل فضایی کلمبیا
---------
قسمت دوم و آخر


فضانوردا که رو صندلی‌هاشون بودن، با دیدن اولین اخطارهای فضاپیما، سعی کردن بفهمن چی شده و حلش کنن. گزارش‌ها نشون میده هر هفت نفر برای دقایقی کل راه‌حل‌ها رو بررسی کردن که فضاپیما رو کنترل کنن اما ناسا در زمین میدونست کاری ازشون بر نمیاد.

گزارش میگه لحظه‌ی ورود به جو زمین بخاطر سرعت بالا، گرمای زیاد و فشاری که داخل فضاپیما شد، در همون چند لحظه‌ی اول همه‌ی اعضا بخاطر حرکت دورانی وحشتناک، بیهوش شدن. فشار هوای داخل کابین از بین رفته بود.

هرچند سیستم تنفسی فضاپیما برای لحظاتی فعال شد ولی افت فشار داخل کابین به قدری بود که بهوش نیومدن. در حین بیهوشی احتمالی یا مرگ، و چرخش وحشتناک کابین، اعضا داخل فضاپیما ضربه‌های زیادی رو متحمل میشن.

این افراد با کمربند دور کمر به صندلی متصل بودن و بالا تنه و پاهاشون آزاد بود. حرکت سریع فضاپیما و چرخش اون باعث شد بدنشون با سرعت بالایی به دچار تروما بشه. ضربه‌های شدید و چرخش که اگر کسی بیهوش بود در اون لحظات دیگه کاملا کشته شده بود.

ناسا گفت حتی اگر از شاتل جون سالم به در میبردن، لباس محافظتی که داشتن هم طاقت اون گرمای شدید رو نداشت و از بین میرفتن. عاقبت وقتی شاتل به بالای دالاس رسید، منفجر شد و تلویزیون که زنده این رویداد رو پخش میکرد، همه مستقیم انفجارش رو دیدن.

پس از انفجار تکه‌های ریز و درشت زیادی از فضاپیما به زمین سقوط کرد. بدن تکه تکه شده‌ی فضانوردا هم پیدا شد، اگر چیزی مونده بود ازشون. پس از این فاجعه، عملیات ناسا برای چند سال متوقف شد و کار به کنگره و سنا هم کشیده شد.

این مسئله که فضانوردان چیزی از این مشکل در سیستم نمی‌دونستن و ناسا بهشون نگفت، برای سالها مخفی موند و بعدا ناسا منتشرش کرد. یاد و خاطره‌ی اون هفت نفر دانشمند هم برای همیشه جاودانه شد.

یک گروه راک سوئيسی به یاد این گروه قطعه‌ای ساخت به اسم ژاپنی Taijin Kyofusho که اول قطعه آخرین کلمات این فضانوردان ضبط شده. خیلی قطعه‌ی زیباییه. این اسم ژاپنی به یک اختلال روانی اشاره داره که در اون بعضی افراد بخاطر تروماهای شدیدی که دچارش میشن ترس شدیدی بهشون دست میده که مبادا دیگران رو آزار بدن و ازینرو روابط اجتماعی‌شون رو محدود می‌کنن و میرن تو خودشون. این قطعه زیبا رو میتونید از لینکهای زیر گوش بدید:

لینک ساندکلاود
لینک تصویری یوتیوب
لینک ویکی‌پدیا
------
@friedrish