⁠اروین ون هارلم. ---. بخش سوم و پایانی …⁣بعد از گذاشتن گوشی، اروین بهم ریخت

⁠اروین ون هارلم. ---. بخش سوم و پایانی …⁣بعد از گذاشتن گوشی، اروین بهم ریخت

اروین ون هارلم
---
بخش سوم و پایانی


⁣بعد از گذاشتن گوشی، اروین بهم ریخت. نمی‌تونست جوابش کنه. جاسوس بود و هر خطایی می‌تونست موقعیتش رو به خطر بندازه. اما کم کم به رفتارهای جوانا مشکوک شده بود. اما کاری هم نمیشد انجام داد. طی چند سال آتی، رفتارهای عجیب زیادی رو مشاهده کرد.

⁣می‌دید وقتی در حال رانندگیه بعضی اوقات یک خودرو داره تعقیبش می‌کنه. با تکیه بر تجربیات جاسوسیش، می‌تونست مانور ماشین‌ها رو تشخیص بده که آیا دنبالشن یا نه. یا پست‌چی خونه‌ش عوض شده بود. تکنسین مخابرات میومد و می‌گفت تلفنتون مشکل داره باید تعمیر بشه.

⁣در محله‌ای که بود، نویز مورس کدهایی که از طریق رادیو ارسال می‌کرد، هر شب ساعت ۲۱:۲۰ تاثیر می‌ذاشت روی تصویر تلویزیون بعضی از همسایه‌ها. گزارش می‌دادن که تلویزیون‌شون مشکل داره و هم صدا از کانال تلویزیونی شنیده میشه و هم تصویر برفکی میشه.

⁣حدود ۱۰ سال پس از اولین دیدار جوانا و اروین، در سال ۱۹۸۸ عاقبت اروین به اتهام جاسوسی بازداشت شد. جوانا که ظاهرا برای سفر در هلند بود، از طریق بی‌بی‌سی این اخبار رو دید. وقتی رسید لندن، و پلیس گفت این پسرش نیست، بهم ریخت. اروین هم بالاخره تایید کرد که این سالها همه‌ش بازی می‌کرده.

⁣جوانا گفت این‌بار با چهره‌ای خیلی سرد، بی‌روح، بدون هیچ نشانی از گناه و احساس روبرو شدم که انگار هیچوقت این آدم رو ندیدم. گفت بخشی از وجودم هنوز این واقعیت رو انکار می‌کرد و دنبال نشونه‌ای می‌گشتم که ببینم این پسرمه. اما اروین یا در اصل، واسلاو، هیچ چیزی نشون نمی‌داد.

⁣واسلاو رو زندانی کردن و پس از پنج سال، با فروپاشی شوروی و اتمام جنگ سرد، بالاخره آزاد شد و انگلیس دیپورتش کرد به چک. نویسنده‌ی کتاب سالها بعد موفق میشه با واسلاو در پراگ دیدار کنه و این داستان رو بنویسه. ازش پرسید احساس عذاب وجدان نداری؟ گفت اصلا.

⁣و واسلاو یک نکته‌ی عجیب رو گفت: به نظرت مسخره نیست که این زن پس از ۳۰ سال با پرس و جو بخواد من رو پیدا کنه؟ به نظرت جوانا خودش جاسوس نبود که تحت هدایت MI5 یا سازمان امنیت هلند تعلیم دیده باشه؟ ما هیچوقت این رو نمی‌دونیم. جوانا سال ۲۰۰۴ مرد و واسلاو هنوز زنده‌ست و ۷۷ سالشه.


⁣این خلاصه‌ای بود از گزارش بی‌بی‌سی که اونم خودش خلاصه‌ایه از کتابی به اسم The Spy With No Name از Jeff Maysh.

لینک منبع اصلی گزارش

------
@friedrish